لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

استفاده از ادوبی تایپ کیت برای هویت برندها با تایپوگرافی

استفاده از نرم افزار ادوبی تایپ کیت برای ایجاد landing page برندها

تایپوگرافی از جمله هنرهایی است که در زمان های قدیم هم وجود داشته است. همچنین تایپوگرافی دانش مستقلی است که روز به روز رشد می کند و پیچیده تر می شود و تعداد فونت های قابل دسترس نیز به مرور افزایش پیدا می کند. همچنین اصطلاحات بوجود آمده برای توصیف این فونت ها نیز در حال افزایش است که این مسئله، تایپوگرافی را به یک مقوله مجزا در هنر و طراحی تبدیل کرده است. امروزه ما صدها یا حتی هزاران فونت استفاده می کنیم. این فونت ها را می توان روی بسته بندی محصولات، برچسب ها، منوهای رستوران، بنرها، تقویم ها و حتی علائم راهنمایی و رانندگی نیز مشاهده کرد.

معرفی هویت برند با تایپوگرافی

یکی از مواردی که شاید کمتر کسی نسبت به آن توجه داشته باشد تفاوتهای ظریف در ساختار فونتها است. این تفاوت ها می تواند بر احساسات، توانایی درک متن و حتی ایجاد رغبت در مشتری برای خرید یک محصول، تأثیر گذار باشد. در واقع، فونت مناسب می تواند یک متحد قدرتمند در نبرد برای تجارت بیشتر باشد. هویت اصلی برند شما از سه شاخصه تشکیل شده است:

هر کدام از این سه مشخصه هدفی خاص را دنبال می کنند و نیت و فکر دقیقی در آن وجود دارد. انتخاب بهترین تایپوگرافی کمی چالش برانگیز است. برای رسیدن به این هدف باید بدانید که کجا و چگونه نوع مناسب را پیدا کنید و یا می توان مطمئن شد که این انتخاب درست است؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال ها باید درک بصری خود را در زمینه تایپوگرافی افزایش دهید. این امر با کسب اطلاعات درست و دقیق در این زمینه میسر می شود. در هنر تایپوگرافی ما با دو مفهوم فونت و تایپ فیس رو به رو هستیم. وقتی از تایپ فیس صحبت می کنیم منظور ما یک سبک در طراحی فونت ها است. این سبک فونت مثلا سبک times new roman خود می تواند شامل چندین فونت باشد. متقابلا در تعریف یک فونت می توان گفت فونت یک ساختار طراحی حروف است که می تواند براساس یک سبک خاص باشد. انتخاب بهترین تایپوگرافی برای هویت یک برند امری خلاقانه و سرگرم کننده است. برای تحقق این امر شما باید بهترین تایپ فیس را برای معرفی برند خود پیدا کنید. در انتخاب تایپ فیس به این نکته توجه داشته باشید که لوگوتایپ و تایپ فیس دو مفهوم مستقل هستند. لوگو تایپ موجودیت خاص خود را دارد و نباید با تایپ فیس شما یک شکل باشد. البته می توانید به صورت خلاقانه یکسری تغییرات را در لوگوتایپ ایجاد کنید تا این تفاوت را به وجود آورید. 

تاثیرات تایپوگرافی بر لندینگ پیج برندها

هر کدام از این دسته بندی ها به شما کمک می کند تا بتوانید تایپ فیس و فونت مناسب خود را با ویژگی های مدنظرتان به راحتی پیدا کنید. حال باید به پاسخ این سوال بپردازیم که چرا انتخاب فونت در صفحات وب تا این حد اهمیت دارد؟ چرا باید برای صفحات لندینگ خود از فونت های مناسب استفاده کنید؟

1. برای ایجاد مطابقت پیام 

اگر برند شما از فونتی از خانواده Arial برای همه تبلیغات خود استفاده می کند، بهتر است مطمئن شوید که صفحات لندینگ شما نیز از Arial استفاده می کند. دلیل انجام این کار مولفه ای به نام "مطابقت پیام" است. برای درک بهتر این مولفه سناریوی فرضی زیر را در نظر بگیرید:

شما مدیر رسانه های اجتماعی هستید و به یک نرم افزار تجزیه و تحلیل نیاز دارید تا به شما در درک بهتر شاخص های اصلی عملکرد، کمک کند. یک روز در حالی که مشغول برنامه ریزی برخی پست های فیس بوک هستید، متوجه تبلیغات پولی از یک شرکت پیشرو در خبرخوان خود می شوید. یک پیام تبلیغاتی که با یک فونت sans-serif درشت، پررنگ و نارنجی حاوی محتوای تبلیغاتی است. این پیام، مجموعه ای از ابزارها برای تجزیه و تحلیل معیارهای Facebook و Google+ را به شما پیشنهاد می دهد. شما با کلیک روی پیشنهاد به صفحه لندینگ هدایت می شوید که فونت نوشتاری این صفحه متفاوت است و هیچگونه شباهتی به فونت داخل آگهی ندارد. این وضعیت کمی گیج کننده خواهد بود و حتی ممکن است شما را در مورد آلوده بودن لینک ارسالی نگران کند. بنابراین از این صفحه به سرعت خارج خواهید شد. این مثال، نمونه ای از اتفاقاتی است که می تواند در نتیجه مطابقت پیام ضعیف رخ دهد. در لندینگ پیج یک آگهی تبلیغاتی ، باید همه چیز ازجمله تصاویر ، انتخاب فونت و حتی کلمات، کاملاً با تبلیغاتی که برای آن ارائه شده، مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است فرصت های به دست آوردن مشتریان جدید را از دست بدهید.

2. برای حفظ ثبات برند خود 

وقتی صحبت از برند تجاری می شود، هیچ کس بهتر از دیوید اوگیلوی پدر نوشتن مطالب مدرن ، این مسئله را توضیح نداده:

یک برند "مجموعه ای از صفات نا مشهود یک محصول است: این صفات عبارتند از نام ، بسته بندی و قیمت آن، تاریخچه ، اعتبار  و نحوه تبلیغات آن."

این ویژگی های نامشهود تأثیر عمده ای در چگونگی نگاه مردم نسبت به محصول یا خدمات شما دارند. یکی از مهمترین این ویژگی ها فونت است که توانایی تقویت تصویر برند شما را دارد. مثلا اگر به شما گفتند برند تجاری "Coca-Cola" را با قلم اصلی خود مجسم کنید، چه چیزی را می بینید؟ حروف مقطع و البته کمی مورب. 

آشنایی ما با فونت ها و لوگو های شرکت ها و برند ها، به مرور زمان توسط بازاریابان ایجاد شده است. هرچه بیشتر آن ها را ببینیم ، بیشتر آن ها را می شناسیم. در برخی موارد مانند برند پپسی، علاوه بر تجسم کامل لوگوتایپ، حتی می توانیم آن را ترسیم کنیم. این امر نشان دهنده تثبیت این حالت نوشتاری بر روی ذهن مخاطبین است که روند تحقق آن، نشان دهنده ثبات برند است. بنابراین فونت برند خود را ثابت نگه دارید یعنی هر آنچه در لوگو استفاده می کنید از همان در طراحی صفحات وب و همین طور بسته بندی محصولات نیز استفاده کنید. باید بدانید که مشتریان هنگام تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید محصول، به مواردی بیش از خود محصول توجه می کنند.

3. برای خواندن آسان مطالب شما

باید بدانید که افراد کمی صفحات وب را مطالعه می کنند. تحقیقات نشان می دهد که افراد حداکثر 20 الی 28 درصد از کلمات یک صفحه وب را مطالعه می کنند. بخاطر همین خوانایی صفحات بسیار اهمیت دارد و یکی از مهم ترین عوامل افزایش خوانایی، انتخاب صحیح فونت هاست. فونت های بزرگ و دکوراتیو برای عناوین مناسب تر هستند. در حالیکه برای پاراگراف ها فونت های نازک که رعایت فاصله خوبی دارند، بیشتر قابل تشخیص هستند. قابلیت  "پیشنهاد  " در برنامه ادوبی، به شما امکان می دهد که فونت های مناسب را در جایگاه های درست قرار دهید.

4. برای ایجاد سلسله مراتب بصری 

زمانی که شما یک تبلیغ برای صفحه فرود یا لندینگ خود طراحی می کنید باید از فونت هایی استفاده کنید که به طور واضح دیده شوند. همچنین در داخل صفحات وب باید قسمت های مختلف فونت مناسب داشته باشند. به عنوان مثال فونت های استفاده شده برای عناوین سلسله مراتبی باید به درستی انتخاب شوند. برای این کار می توانید از فونت های وب برنامه ادوبی استفاده کنید. با توجه به آنچه گفته شد تایپوگرافی مناسب تاثیر مستقیمی بر تعامل بصری و در نتیجه بازاریابی برند شما دارد. برای انتخاب یک تایپ فیس و فونت مناسب روش های زیادی وجود دارد. مثلا استفاده از تایپ فیس های منبع باز رایگان از طریق ابزارهای موجود یا خرید تایپ فیس های سفارشی. البته باید در نظر داشت که استفاده از فونت های منبع باز برای استارت آپ ها انتخاب مناسب تر و مقرون به صرفه تری است. ممکن است که شما قصد داشته باشید که گزینه های رایگان را انتخاب کنید و در معرفی برند و صفحات لندینگ خود استفاده کنید و یا اینکه با صرف هزینه، از فونت های سفارشی استفاده کنید. ابزار مناسب این کار، به شما کمک می کند تا با در نظر گرفتن اصول تایپوگرافی، انتخاب درستی داشته باشید. بنابراین ، اگر می خواهید برای شرکت خود از طریق تبلیغات، بازاریابی کنید، باید یکی از ساده ترین و محبوب ترین روش های افزودن فونت های رایگان و سفارشی به صفحات وب خود را بشناسید، نرم افزار پرکاربرد Adobe Typekit!

 Adobe Typekit چیست؟

 قبل از ارائه سرویس هایی همچون Adobe Typekit و Google Fonts ، افراد برای ایجاد تغییرات نوشتاری در صفحات وب سایت خود، نیاز داشتند که به زبان HTML آشنایی کامل داشته باشند. این فرآیند مستلزم استفاده از مجموعه ای از دستورات و کدهای HTML بود. برای تغییر یک نوشتار ساده، باید تغییراتی در این کدها ایجاد می شد تا نمای مورد نظر را ارائه دهد. پس از مدتی (CSS) معرفی شد. کدگذاری استایلها در CSS تقریبا مشابه انجام آن در HTML بود ، با این تفاوت که بجای تغییر تک تک صفحات وب بصورت جداگانه، میتوانستید استایل چندین صفحه وب را بصورت یکجا، تغییر دهید.

بزرگترین مشکلی که در این روش مربوط به افرادی بود که با این زبانهای برنامه نویسی آشنایی نداشتند. این افراد برای اجرای کوچکترین تغییرات طراحی در صفحات وب، ناچار بودند که از فردی متخصص در این زمینه کمک بگیرند. خوشبختانه، امروزه با ظهور ابزارهایی همچون Adobe Typekit و Google Fonts، چنین مشکلاتی برای طراحی نوشتاری صفحات حل شده است. (حداقل در مورد فونت ها)

برخی ادعا می کنند Google Fonts به لحاظ منبع باز بودن و همچنین رایگان، سرویس بهتری ارائه می دهد. با این وجود، بسیاری از طراحان حرفه ای بر این باورند که ادوبی تایپ کیت دارای فونت هایی با کیفیت بالاتری است. البته باید در نظر داشته باشید که داشتن یک تایپوگرافی حرفه ای برای سایت یک مزیت به حساب می آید و البته باید برای آن هزینه پرداخت کنیم.

نحوه کار Adobe Typekit

ابزار Adobe Typekit به شما این امکان را می دهد که سریع و آسان بتوانید تایپ فیس و فونت مورد نظرتان را انتخاب کرده و در وب سایت خود قرار دهید.  همچنین می توانید سایز قلم و ضخامت نوشته های خود را تغییر دهید. شرکت Adobe در این برنامه فیلترهایی قرار داده که به شما امکان مرتب سازی و انتخاب نوع فونت، را براساس دسته بندی های مختلف زیر می دهد:

  • طبقه بندی فونت: براساس تایپ فیس ها، دسته بندی های مختلفی وجود دارد که می توانید فونت مناسب را از تایپ فیس مدنظرتان پیدا کنید.
  • قابلیت دسترسی: فونت ها براساس منبع باز بودن یا سفارشی بودن در این دسته تقسیم بندی شده اند.
  • توصیه ها: یکسری پیشنهادات برای انتخاب های بهتر فونت براساس جایگاه های مورد استفاده فونت ها ارائه می دهد.
  • خواص یا ویژگی ها: فونت ها را براساس ضخامت، کنتراست و یکسری ویژگی های ظاهری دسته بندی می کند.

در پایان

از آنجا که انتخاب فونت مناسب یکی از تاثیرگذارترین اقدامات برای معرفی برند و همچنین جذب مخاطبین به صفحات سایت می باشد، توجه به آن یک امر ضروری است. نرم افزار Adobe Typekit ، یکی از برنامه های مدیریت فونت است که به آسانی قابلیت تغییر فونت ها و نوشتار را برای طراحان وب فراهم کرده است. ادوبی تایپ کیت با ارائه مجموعه ای از فونت های دسته بندی شده و همچنین فونت های پیشنهادی براساس جایگاه مولفه ها، کمک شایانی به طراحان سایت می کند. این برنامه با قابلیت های متنوعی که دارد امکان طراحی حرفه ای و اصولی صفحات وب را به شما می دهد. 

نظریه با ارزش وایکوف در بورسبهترین از نظر کاربران
نظریه با ارزش وایکوف در ب ...
9 گام اساسی برای یادگیری ماشین لرنینگآخرین پست
9 گام اساسی برای یادگیری ...