فیلم آموزشی (ASP.NET Web API (RESTful و اتصال به ASP.NET MVC

در این آموزش سعی شده است که RESTful service به صورت حرفه ای با Asp.net web Api به صورت حرفه ای آموزش داده شود در ادامه با این تکنولوژی بیشتر آشنا خواهیم شد.

API یکی از موضوعات مهم‌ و مطرح در دهه اخیر است. پیشتازان تکنولوژی در حوزه فناوری اطلاعات نظیر گوگل، فیس‌بوک، اپل و تویتر امروزه راه‌کارهای فناورانه‌ی زیادی را به مردم عرضه کردند و حتی صنعت‌های جدیدی را نیز شکل داده‌اند. یکی از کلیدی‌ترین عوامل موفقیت این شرکت‌ها API هایی هستند که مردم و تجهیزات مختلف را به زیرساخت‌ها و پلتفرم‌های زیرین متصل می‌کنند. دنیا در حال تغییر است. برای نمونه:
شرکت Salesforce به واسطه باز نمودن سرویس‌های پایه‌ای برای شرکای خود، یک اکوسیستم بزرگ و ثروتمند از شرکا ایجاد نموده است. امروزه اغلب ترافیک‌های Salesforce از طرق 
API ها می باشد و نه وب‌سایت. در اواسط سال ۲۰۱۱ بیش از ۶۰ درصد ترافیک Salesforce به واسطه API ها بوده است.


تعریف API - Application programming interface
واسط برنامه کاربردی یا API، امکان به کارگیری داده‌ها یا کارکردمندی‌های یک سیستم نرم‌افزاری را فراهم می‌نماید. API روشی پایدار، سازمان‌یافته و استاندارد برای دسترسی به منابع نرم‌افزاری و اتصال سیستم‌های مختلف نرم‌افزاری به یکدیگر می‌باشد. برای طراحی سیستم‌های با کیفیت بالا و امکان به اشتراک گذاری داده و کارکردمندی‌ها به صورت کارا، وجود API ضروری می‌باشد. همچنین API راه‌ حلی برای اتصال، یکپارچه‌سازی و توسعه سیستم‌های نرم‌افزاری پیچیده و بزرگ مقیاس است می‌باشد.
به‌طور خاص یک 
API ابزاری از پروتکل‌ها و روتین‌ها است که چگونگی تعامل یک برنامه با دیگر برنامه‌ها یا سرویس‌ها را مشخص می‌سازد. امروزه به دلیل اقبال عمومی به مهاجرت داده‌ها و برنامه‌ها به ابر از یک سو و رشد روز افزون سیستم‌ها و زیرساخت‌ها از سوی دیگر، نیاز است تا داده‌های قابل‌حملی ایجاد شوند تا بتوان این داده‌ها را به سادگی به بسترهای مختلف منتقل نمود و حتی المکان داده‌ها و سرویس‌هایی مستقل از بستر و زیرساخت ایجاد کرد.

به طور ساده می توان گفت افراد از واسط‌های کاربری به‌منظور کار با نرم‌افزارها بهره می‌برند. اما مخاطب برنامه‌های      کاربردی صرفاً انسان‌ها نمی‌باشند یک برنامه‌های کاربردی نیز می‌تواند از برنامه‌های کاربردی دیگری استفاده کند منتها این ارتباط از طریق یک واسط برنامه کاربردی یا به‌اختصار API، انجام می‌گیرد. برخی از کاربردهای API‌ ها عبارتند از:
اتصال اجزای سیستمی به هم
اتصال دستگاه‌های قابل‌حمل و مرورگرها
اجرا و پردازش مجموعه‌ای از دستورات از یک نقطه واحد
امکان اتصال بدون توجه به زبان برنامه‌نویسی و پلتفرم پیاده‌سازی شده

مزایای و ارزش‌های API
برخی از ارزش‌های قابل ارائه توسط API‌ ها را به شرح زیر برشمرد:
داده‌ها و اطلاعات یکی از دارایی‌های مهم سازمان‌ها و خصوصاً دولت‌ها به شمار می‌روند. با کمک 
API ها می‌توان امکان دسترسی همگان به این داده‌ها را به روشی استاندارد فراهم نمود که خود سبب افزایش شفافیت و گستره کاربرد داده‌های دولتی خواهد شد.
با وجود 
API محتوا یک بار تولید شده و بارها انتشار خواهد یافت. بنابراین از یک سو، استفاده متمرکز و کارا از داده‌ها رخ خواهد داد و از سوی دیگر طیف وسیعی از مخاطبان می‌توانند از آنها استفاده نمایند.
رشد و توسعه 
API
طبق پیش بینی موسسه گارتنر ۵۰ درصد تعاملات B2B در سال ۲۰۱۷ از طریق web API ها صورت خواهد گرفت. یکی از مراجع اصلی در حوزه انتشار API ها سایتProgrammableweb می‌باشد که طبق آمار ارائه شده از طریق این سایت رشد انتشار API ها از سال ۲۰۱۰ به میزان چشمگیری افزایش یافته است.
 

با خرید این محصول شما می توانید دیتابیس تحت Sql Server خود را در تمامی اپلیکیشن ها و وب سایت های خود به اشتراک بگذارید و از این تکنولوژی لذت ببرید.

تمامی تست های این آموزش در نرم افزار PostMan که یکی از افزونه های GoogleChrome هست صورت می گیرد.