لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

جست و جو بر اساس دسته بندی

نتایج برای : پایگاه داده

مجموعه آموزش پایگاه داده - ۱۰ ها ساعت فیلم رایگان دیتابیس

دیتابیس یا بانک اطلاعاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

پایگاه اطلاعات داده یا دیتابیس(Database) به زبانی ساده یعنی مجموعه ای از  داده ها که به صورت منظم سازماندهی شده اند تا در زمانی مشخصی که به آن ها نیاز داریم، مورد استفاده قرار گیرند. دیتابیس برای سازمان ها بسیار مهم و حیاتی است چرا که برای ذخیره سازی، مدیریت و استخراج اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار دیتابیس به گونه ای است که از اجزاهای مختلفی از جمله سخت افزار، نرم افزار، کاربر، برنامه نویس ها، طراحان دیتابیس، مدیر پایگاه داده و کاربران نهایی تشکیل شده است. همچنین بهترین و کاربردی ترین زبان برنامه نویسی تحت وب برای برقراری ارتباط با پایگاه داده، SQL است. زبان اس کیو ال یک زبان پرتال است که به راحتی نصب می شود و می توان آن را اجرا کرد. همچنین این زبان برنامه نویسی سرعت بازیابی اطلاعات را افزایش می دهد. همچنین سیستم مدیریت پایگاه داده(DBMS) مسئول مدیریت کامل اطلاعات ذخیره شده است و نقش خود را به عنوان یک پل ارتباطی میان پایگاه داده، کاربر و اپلیکیشن به وبی ایفا می کند.

پایگاه داده برای کسب و کارها نقشی مهم و حیاتی بازی می کند. امروزه با توجه به ورود تکنولوژی به حوزه کسب و کار همه چیز به پایگاه داده های مختلف وابسته است. مواردی از جمله لیست حقوق و دستمزد، حسابداری، حمل و نقل کالا، کالاهای موجود در انبار، فرایند سفارش همه و همه اطلاعات طبقه بندی و منظمی هستند که روند کار را سرعت می بخشد.  حتی در مدارس و دانشگاه ها نیز بانک اطلاعاتی یا همان دیتابیس نقش مهمی در طبقه بندی و نگهداری اطلاعات ارزشمندی از جمله ریز نمرات، لیست کلاس ها لیست دانش آموزان فارغ التحصیل یا انتقال یافته و…   دارد. ساختار و سیستم دیتابیس به گونه ای است که در آینده ای نه چندان دور بسیاری از مشاغل کوچک و بزرگ را در بر می گیرد.

چه مشاغلی با پایگاه داده، ارتباط دارند؟  

بانک اطاعات یا دیتابیس، فرصت های شغلی زیادی را در بر می گیرد. امروزه متخصصین زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و درآمد خوبی نیز دارند. مشاغلی نظیر

مدیر پایگاه داده SQL: مدیران پایگاه داده که DBA هم نامیده می شوند، باید مطمئن شوند که تحلیل گران داده می توانند به راحتی از پایگاه داده برای یافتن اطلاعات استفاده کنند یا نه. همچنین نیازهای داده ای را نیز شناسایی می کنند. نسخه پشتیبان داده ها را آماده می کنند و همچنین بر عملکرد سیستم پایگاه داده نظارت دقیقی می کنند تا دسترسی غیر مجاز بر روی داده ها صورت نگیرد. DBA ها باید به عنوان یک رهبر حرفه ای عمل کنند تا تیم خود را مدیریت کند، تصمیم بگیرد و مشکلات تجزیه و تحلیل اطلاعات را به بهترین شکل ممکن حل کند.

توسعه دهنده SQL: یک متفکر منطقی که با توجه به جزییات، پایگاه داده یا وبسایت را ایجاد، طراحی و نگهداری می کند. 

تحلیلگر داده‌های SQL: برای تصمیمی گیری های مهم و سودمند باید داده ها به صورت علمی تحلیل شوند تا نتیجه گیری و پیش بینی های مورد نیاز به راحتی انجام شود. تحلیل گر داده با توجه به کسب مهارت در این زمینه می تواند کمک بزرگی به تیم بکند.

تحلیلگر داده‌‌ های مالی (تجاری): این تحلیل گران به دو دسته تحلیل گران خرید و تحلیل گران فروش تقسیم می شوند که داده های مالی را ارزیابی می کنند، گزارش های مالی را تهیه می کنند، توصیه به سرمایه گذاری یا فروش سهام بورس می کنند. بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک بر اساس گزارش های مالی آن ها استراتژی های خاصی را به کار می گیرند.

متخصص داده SQL: در عصر داده ها باید روزانه داده ها تحلیل و پردازش شوند. باید از امنیت داده ها مطمئن شود و از سلامتی داده ها نیز اطمینان حاصل کند.

مدل‌ساز داده‌ها (‌Data Modeler): یک مدل ساز مطمئن می شود که داده های سازمانی در یک سیستم اطلاعاتی، سازمان دهی و بهینه شده اند تا اهداف حیاتی سازمان ها تامین شود.

تست کننده پایگاه داده

چرا دوره های تصویری آموزش پایگاه داده (دیتابیس) مهم است؟

پایگاه داده، دیتابیس (Data Base)، یا بانک اطلاعات یک واژه مهم و فراموش شده میان برنامه نویسان و طراحان سایت در گذشته بود. اما کاربرد مهم و ضروری پایگاه داده در فعالیت های اداره ها، شرکت ها، بانک ها و حتی سازمان های بیمه و بیمارستان ها توجه بسیاری از برنامه نویسان، طراحان و مدیران سازمان ها را به خود جلب کرد. دانشجویان کامپیوتر و یا افرادی که علاقه دارند در حوزه IT کار کنند می توانند با استفاده از دوره آموزشی پایگاه داده و طراحی آن آینده کاری خود را چه در کشور و چه در خارج از آن تضمین کنند. 

 به بیان ساده، ایجاد هر سیستم اطلاعاتی برای ذخیره سازی، بازیابی داده ها و اطلاعات یک امر ضروری و لازم است و این سیستم، شامل سیستم های آموزشی، فروش، انبار است. همچنین افراد برای شروع طراحی سایت، به دانش و کسب مهارت در حیطه پایگاه داده نیاز اساسی دارند. دیتابیس مبنای اصلی و شرط لازم برای ورود به بازار کار در حوزه ی کامپیوتر و IT به ویژه حوزه برنامه نویسی و هوش تجاری است. اهمیت داده و اطلاعات در هر مجموعه ای باعث شده افراد زیادی به یادگیری اصول طراحی پایگاه داده علاقه مند شوند.

به صورت کلی می توان گفت انواع مختلفی از پایگاه داده ها وجود دارد مانند 

 پایگاه داده های رابطه ای (SQL, Oracle) 

پایگاه داده های NOSQL

 پایگاه داده های  ابری مثل Microsoft Azure SQL و پایگاه داده رابطه‌ای آمازون و پایگاه داده Oracle Autonomous

پایگاه داده های ستونی یا همان Data Warehouse مانند MariaDB ،HBase ،Cassandra ،Google BigQuery و انبار داده Azure SQL

پایگاه داده های شی گرا  مانند Wakanda و ObjectStore 

پایگاه داده های سلسله مراتبی مانند ردیس (Redis) و Amazon DynamoDB

پایگاه داده سری زمانی مانند Druid ،eXtremeDB و InfluxDB

آموزش پایگاه داده به روش کاربردی، یک انتخاب هوشمندانه!

آموزشی می تواند به شما انگیزه یادگیری دهد که جذاب، ساده و روان باشد. البته مقرون به صرفه بودن هم مهم است. بیش از 90 درصد دانشجویان کامپیوتر با شهریه نسبتا بالای دانشگاه و یا خرج های روزانه توان پرداخت شهریه های کلاس های آموزشی با قیمت گزاف را ندارند، بنابراین وبسایت هوشمندان سعی کرده که فیلم های آموزشی و آموزش های آنلاین خود را با قیمت مناسب و از همه مهم تر با کیفیت آموزشی بالا تهیه کند. 

وبسایت هوشمندان سعی کرده با ارائه آموزش رایگان پایگاه داده با زبانی روان و ساده و شیوه ای کاملا کاربردی شما را در مسیر درست یادگیری قرار دهد. همچنین، با ارائه دوره های آموزشی اصول طراحی پایگاه داده و پیاده سازی دیتابیس به روش کاملا کاربردی و پروژه محور گام مهمی در مسیر یادگیری شما برداشته است. آموزش درس پایگاه داده به صورت تصویری یک آموزش ویدیویی ساده اما کاربردی برای شما است. این آموزش صفر تا صد، به راحتی شما را با اصول طراحی پایگاه داده آشنا می کند. برای این که از کیفیت آموزشی ویدیوهای آموزشی در وبسایت هوشمندان اطمینان حاصل کنید می توانید در ابتدا از فیلم آموزشی رایگان دیتابیس و طراحی آن، که مرحله به مرحله از بیان تئوری پایگاه داده و همچنین از نصب و پیاده سازی پایگاه داده تا کوئری نویسی در دیتابیس تهیه شده، استفاده کنید.  با استفاده از آموزش درس پایگاه داده به صورت تصویری می توانید دوره آموزشی مدیریت سیستم های اطلاعاتی را با صرف هزینه ای کم و بدون اتلاف وقت با موفقیت پشت سر بگذارید. به یاد داشته باشید، دوره های آموزشی صفر تا صد دیتابیس دوره هایی نه تنها برای برنامه نویسان آینده بلکه برای دیتا آنالیست های آینده و کارشناسان هوش تجاری است!

با توجه به اهمیت اصطلاح پایگاه داده و یا بانک اطلاعات در دانش و فن کامپیوتر ، سوالاتی که در ذهن شما پیش می آید، از قبیل منظور از نگهداری داده چیست؟ یا نوع این نگهداری یک ذخیره پایدار (مانند فایل) است یا یک ذخیره موقت در حافظه (مانند آرایه ها و …)؟ سوال دومی که ممکن است برای افرادی که تجربه کار با فایل ها را دارند پیش بیاید این است که چه تفاوتی میان فایل و پایگاه داده وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال ها باید بگویم که سیستم مدیریت بانک اطلاعات، همانند سیستم فایل، یکی از سیستم های ذخیره و بازیابی اطلاعات است. اما برای پاسخ به سوال دوم به شما پیشنهاد می کنم به وبسایت هوشمندان سر بزنید و پاسخ سوال خود را پیدا کنید.