لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

معرفی کاملی از پایگاه داده SQL و بررسی ویژگی ها آن

 پایگاه داده  SQL server و بررسی ویژگی ها آن

در این مقاله سعی داریم تا مفهوم کاملی از پایگاه داده SQL را شرح دهیم و به ویژگی های متمایزکننده ی آن با سایر پایگاه داده های موجود بپردازیم و نهایتا سرویس های SQL را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

ابتدا نیاز است برای درک هرچه بهتر موضوع مفهوم چندین واژه را بیشتر بدانیم:

پایگاه داده یا Database چیست ؟

در حالت کلی پایگاه داده به بانک داده هایی گفته میشود که به صورت منظم ، سازمان یافته ، درکنارهم و در ارتباط با یکدیگر که جهت انجام وظایفی خاص ذخیره شده اند گفته میشود که میتوان براحتی و در هر زمان گزارش گیری های مورد نیاز را از آن انجام داد.

استفاده از Database استقلال اطلاعات، حذف فرآیندهای تکراری، افزایش امنیت و امکان پشتیبان گیری از داده‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد.

اولین و مهم ترین موضوع در بحث پایگاه داده مفهوم Entity یا همان موجودیت می باشد :

در بحث پایگاه داده هر چیزی که بخواهیم در مورد آن اطلاعات ذخیره کنیم هویت یا موجودیت نامیده میشود برای مثال در بحث ذخیره سازی اطلاعات یک سازمان کارمند سازمان یک موجودیت می باشد زیرا چندین مولفه متفاوت داشته و قابلیت تبدیل شدن به یک جدول را دارد.

مورد دوم جدول یا همان Table می باشد :

داده‌ها در بانک‌های اطلاعاتی در ساختاری به نام «جدول» (Table) ذخیره می‌شود. به عبارت دیگر جداول محل ذخیره‌سازی داده‌ها در پایگاه داده است. هر جدول اطلاعات یک موجودیت را نگهداری می‌کند. برای مثال، دفترچه تلفن برای نگهداری اطلاعات افراد (یک موجودیت) تحت یک جدول طراحی شده و اطلاعات مورد نیاز در آن جدول ذخیره می‌شود

مورد سوم بحث ایجاد ارتباط یا Relationship می باشد:

گفته شود که جداول جهت نگهداری و ذخیره سازی اطلاعات مربوط به یک موجودیت استفاده میشوند. یک پایگاه داده متشکل از چندین جدول می باشد با استفاده از ایجاد ارتباط یا همان Relationship این جداول به هم مرتبط شده و پاسخگوی نیازهای گزارش گیری خواهند شد.

بررسی DBMS SQL Server :

DBMS مختصر Database Management System یا سیستم مدیریت پایگاه داده می باشد که انواع مختلفی دارد که یکی پرکاربردترین آنها SQL می باشد

SQL که اختصاری برای عبارت «Structured Query Language»، به معنی زبان کوئری ساخت‌یافته است. این زبان یک روش استاندارد برای برقراری ارتباط با پایگاه‌های داده رابطه‌ای (RDBMS) محسوب می‌شود.

منظور از پایگاه داده رابطه ای چیست ؟

انواع مختلفی از پایگاه‌های داده وجود دارند؛ اما پایگاه داده رابطه‌ای از آن نوعی است که به واحدهای منطقی به نام جدول تقسیم می‌شود. این جدول‌ها درون پایگاه داده با هم رابطه‌هایی دارند. پایگاه داده رابطه‌ای به داده‌ها امکان تقسیم به واحدهای کوچک‌تر و با قابلیت مدیریت بیشتر برای سهولت نگه‌داری و سازمان‌یافتگی بیشتر را می‌دهد. در این نوع از پایگاه‌های داده، جداول از طریق یک کلید مشترک (common key) با همدیگر ارتباط پیدا می‌کنند.

ویژگی های مهم پایگاه داده SQL Server

ویژگی اول : SQL اجازه تنظیم جداول و شیوه دستیابی به اطلاعات و نحوه نمایش اطلاعات را میدهد.

ویژگی دوم : SQL به شما اجازه دستیابی و کنترل داده ها را می دهد

ویژگی سوم : SQL میتواند درخواستهای پیوسته یک پایگاه داده را اجرا کند

ویژگی چهارم : SQL یک استاندارد ANSI( انجمن استاندارد ملی آمریکا) میباشد.

ویژگی پنجم : SQL بر پایه زبان پرس و جو ساخت یافته میباشد

ویژگی ششم : SQL میتواند یک رکورد شامل اطلاعات را در پایگاه داده ذخیره کند

ویژگی هفتم : SQL میتواند هر قسمت از اطلاعات را از پایگاه داده اصلاح یا حذف کند

ویژگی هشتم : SQL میتواند جداول حاوی اطلاعات جدید را به پایگاه داده اضافه کند

ویژگی نهم : SQL متواند اطلاعات پایگاه داده را به روز رسانی کند

ویژگی دهم : SQL متواند دوباره اطلاعات را از پایگاه داده پس بگیرد

ویژگی یازدهم : SQL میتواند یک پایگاه داده تازه بسازد

معرفی نرم افزار Microsoft SQL Server :

Microsoft SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) یا (relational database management system) است که توسط مایکروسافت ساخته شده است. این پایگاه داده برای رقابت با پایگاه داده MySQL و Oracle طراحی و ساخته شد. 

 Microsoft SQL Server از زبان ANSI SQL پشتیبانی می کند که زبان استاندارد SQL (ساختار پرس و جو) است. با این حال، SQL Server با پیاده سازی خاص خود زبان SQL ، T-SQL (Transact-SQL) را نیز اجرا می کند. T-SQL یک زبان مناسب مایکروسافت است که با نام Transact-SQL شناخته می شود. T-SQL این امکان را برای اعلام متغیر، رسیدگی به استثنا، روش ذخیره شده و غیره فراهم می آورد.

نسخه های مختلف نرم افزار SQL Server :

SQL Server Enterprise: از این نسخه نرم افزار برای تجارت در سطوح بالا و مقیاس های بزرگ و ماموریت های بحرانی استفاده می شود. این نسخه یک امنیت High-end به معنای امنیت بالا تا پایان را فراهم می آورد.

SQL Server Developer: نسخه دولوپر مانند یک محیط شبیه سازی عمل می کند و برای ساخت، آزمایش و حالت نمایشی به کار می رود.

SQL Server Express: نسخه اکسپرس این برنامه برای کارهایی با مقیاس کوچک به کار می رود و استفاده از آن رایگان است.

SQL Server Standard: برای برنامه های Mid-Tier و Data marts مناسب است. یعنی بهتر است از این نسخه از نرم افزار برای برنامه های سطوح میانی و همچنین گزارش گیری و تحلیل استفاده کرد.

SQL Server WEB: همانطور که از نام این گزینه بر می آید برای مالکیت میزبانان وب طراحی شده است. این قابلیت مقیاس پذیری، مقرون به صرفه بودن و قابلیت مدیریت را برای خصوصیات وب در مقیاس کوچک و بزرگ فراهم می کند.

سرویس ها ی موجود در نرم افزار Microsoft SQL Server عتبارت اند از :

موتور پایگاه داده (Database Engine): این مؤلفه با ذخیره سازی، پردازش سریع تراکنش و امنیت داده ها کار می کند.

SQL Server Agent: این بخش وظیفه زمانبندی (Task Scheduler) را انجام می دهد و می تواند توسط هر رویدادی یا مطابق یک تقاضا یا دستورالعمل آغاز شود. نام اجرایی آن sqlagent.exe است.

SQL Server Browser: این بخش درخواست ورودی را می شنود و به نمونه سرور SQL دلخواه وصل می شود. نام اجرایی sqlbrowser.exe است.

جستجوی متن کامل: این برنامه به شما اجازه می دهد تا در داده های حجیم جستجوی خود را به صورت تمام و کمال انجام دهید. ناگفته نماند که می تواند از انواع داده های مختلف نیز پشتیبانی کند. نام قابل اجرا fdlauncher.exe است.

SQL Server VSS Writer: این امکان را می دهد که نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی پرونده های داده هنگام SQL Server اجرا نشود. نام اجرایی sqlwriter.exe است.

خدمات تجزیه و تحلیل سرور (SQL Server Analysis Services): امکان تجزیه و تحلیل داده ها، داده کاوی و قابلیت یادگیری ماشین را فراهم می کند. SQL Server  برای تجزیه و تحلیل پیشرفته با زبان R و Python ادغام شده است. نام قابل اجرا msmdsrv.exe است.

خدمات گزارش دهی سرور (SQL Server Reporting Services): ویژگی های گزارش دهی و قابلیت تصمیم گیری را ارائه می دهد. این شامل ادغام با Hadoop است. نام اجرایی ReportingServiceService.exe است

خدمات یکپارچه سازی سرور  (SQL Server Integration Services): ارائه شده برای استخراج-تبدیل و قابلیت بارگذاری انواع مختلف داده ها از یک منبع به منبع دیگر. این امکان می تواند به عنوان تبدیل اطلاعات خام به اطلاعات مفید تلقی شود. نام اجرایی MsDtsSrvr.exe است

آموزش رایگان طراحی و پیاده سازی پایگاه داده SQL Server

آموزش رایگان کوئری نویسی در SQL

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم