لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2021

معرفی زبان های برنامه نویسی که در سال 2021 باید یاد بگیرید

اگر شما یک برنامه نویس هستید و میخواهید در شغل خود پیشرفت کنید یا اینکه میخواهید شغل خود را تغییر دهید و باید به یک زبان برنامه نویسی تسلط داشته باشید ، ممکن است برای انتخاب اینکه کدام زبان را یاد بگیرید سردرگم شوید. گذشته از اینها، یادگیری زبان به زمان و هزینه نیاز دارد ، بنابراین شما باید یک انتخاب درست داشته باشید.

هنگام تصمیم گیری ، چند مورد را باید در نظر داشته باشید اول اینکه سطح دشواری زبانی که می خواهید یاد بگیرید تا چه حد است ، مورد دوم اینکه دانش قبلی شما که با مهارت های برنامه نویسی قعلی مطابقت دارد یا خیر؟، و همینطور باید هدف خود را از یادگیری یک زبان برنامه نویسی برتر و جدیدتر مشخص کنید.

چنانچه شما بخواهید یک اپلیکیشن و برنامه ایجاد کنید و یا اینکه صرفا برای دریافت مدرک، برنامه نویسی را یاد بگیرید یا با هدف کسب مهارت های جدیدی سراغ یادگیری زبان جدید بروید در هرحال باید زبان برنامه نویسی مناسبی را انتخاب کنید. در ادامه  با 10 زبان برنامه نویسی محبوب که در سال 2021 که مورد تقاضای کارفرمایان خواهند بود آشنا می شویم. در مورد هر زبان ، توضیحاتی پیرامون پیچیدگی زبان و نحوه استفاده از آن اطلاعاتی ارائه شده است. همچنین میزان متوسط درامد سالانه ای که یک برنامه نویس در هر کدام از این زبانها بدست می آورد مشخص شده است. بدیهی است این مبالغ با سطح درآمد این مشاغل در ایران متفاوت بوده و صرفا برای بازتر شدن دید شما نسبت به اهمیت زبانها ارائه شده است. 

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون پایتون امروزه یکی از رایج ترین زبان های برنامه نویسی است که به دلیل خوانایی وسادگی برای مبتدیان مناسب است. این یک زبان برنامه نویسی منبع باز رایگان با ماژول های گسترده و قابلیت ادغام آسان با سرویس های وب ، ساختارهای کاربر پسند داده ها و برنامه های مبتنی بر GUI است. پایتون یک زبان برنامه نویسی محبوب برای یادگیری ماشین و برنامه های یادگیری عمیق است. پایتون برای توسعه بسته های تصویربرداری دو بعدی و انیمیشن سه بعدی مانند Blender ، Inkscape و Autodesk استفاده می شود. همچنین برای ایجاد بازی های رایج ویدیویی از جمله Civilization IV ، Vegas Trike و Toontownاز پایتون استفاده شده است. Python برای برنامه های علمی و محاسباتی مانند FreeCAD و Abacus و همچنین توسط وب سایت های معروف مانند YouTube ، Quora ، Pinterest و Instagram استفاده می شود. توسعه دهندگان پایتون به طور متوسط ​​سالانه حدود 72،500 دلار حقوق می گیرند.

معرفی زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا : جاوا یکی از متداول ترین زبانهای برنامه نویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان برنامه نویسی عمومی با ساختار شی گرا متعلق به شرکت Oracle است. زبان برنامه نویسی جاوا به یک استاندارد برای برنامه هایی تبدیل شده است که می توانند برای تمامی سیستم عاملها مورد استفاده قرار گیرند. امروزه بیش از 3 میلیارد دستگاه در جهان وجود دارد که با برنامه های ساخته شده با جاوا در حال اجرای عملیات خود هستند. زبان جاوا برای  توسعه وب و اپلیکیشن ها و همینطور داده های بزرگ بطور گسترده مورد استفاده  قرار می گیرد. جاوا همچنین در پس زمینه چندین وب سایت بزرگ و معروف از جمله Google ، Amazon ، Twitter و YouTube استفاده می شود. فریمورک های جدید جاوا مانند Spring ، Struts و Hibernate نیز بسیار محبوب هستند. با توجه به اینکه میلیون ها توسعه دهنده جاوا در سراسر جهان وجود دارد،  بنابراین صدها روش برای یادگیری جاوا نیز وجود دارد. همچنین ، برنامه نویسان جاوا انجمن آنلاین گسترده ای دارند و برای حل مشکلات از یکدیگر راهنمایی میگیرند. با توجه به اینکه جاوا زبان پیچیده تری برای یادگیری است ، برای یک برنامه نویس حرفه ای جاوا تقاضای کار بسیار زیاد است و میتوان گفت بطور متوسط ​​توسعه دهنده جاوا هر ساله حدود 79000 دلار درآمد کسب می کند که البته بدیهی است در ایران این مبالغ ممکن است پایین تر از میانگین جهانی باشد.

معرفی زبان برنامه نویسی Kotlin

Kotlin : یک زبان برنامه نویسی چندمنظوره است که اولین نسخه آن به طور رسمی در سال 2016 منتشر شد. این زبان با جاوا سازگار است و از زبان های برنامه نویسی کاربردی پشتیبانی می کند.Kotlin بیشتر برای برنامه های Android ، برنامه های تحت وب ، برنامه های دسک تاپ و توسعه برنامه های سمت سرور مورد استفاده قرار میگیرد. سطح این زبان متوسط تا پیشرفته است . بیشتر افرادی که از کوتلین استفاده میکنند معتقدند که این زبان بهتر از جاوا ساخته شده است. بیشتر برنامه های Google مبتنی بر Kotlin هستند. از جمله شرکتهایی که از کوتلین برای برنامه نویسی خود استفاده میکنند میتوان Coursera ، Pinterest ، PostMates و بسیاری دیگر را نام برد. میانگین درآمد توسعه دهندگان کوتلین به طور متوسط ​​سالانه 136000 دلار درآمد می باشد و ممکن است درآمد آنها تا 171،500 دلار نیز برسد.

معرفی زبان برنامه نویسی SWIFT

swift :چند سال پیش ، سوئیفت در رتبه بندی ماهانه فهرست TIOBE(فهرست زبان های برنامه نویسی محبوب )، در 10 رتبه برتر قرار داشت. اپل Swift را در سال 2014 برای برنامه های لینوکس و مک شرکت خود توسعه داد. سوئیفت یک زبان برنامه نویسی منبع باز است و میتوان گفت که یادگیری آن آسان است ، تقریباً از زبان برنامه نویسی Objective-C پشتیبانی می کند. در مقایسه با سایر زبانهای برنامه نویسی Swift به مهارت برنامه نویسی کمتری نیاز دارد و می تواند با IBM Swift Sandbox و IBM Bluemix مورد استفاده قرار گیرد. Swift در برنامه های معروف iOS مانند WordPress ، Mozilla Firefox ، SoundCloud و حتی در بازی Flappy Bird استفاده می شود. متخصصانی که برنامه های iOS را توسعه می دهند ، متوسط ​​حقوق سالانه حدود 96000 دلار درامد دارند.

معرفی زبان برنامه نویسی سی شارپ

سی شارپ : توسط مایکروسافت ساخته شد و به دلیل پشتیبانی از مفاهیم برنامه نویسی شی گرا در دهه 2000 به شهرت زیادی رسید. این یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی برای فریمورک .NET است و سطح پیچیدگی این زبان تقریبا متوسط است.  Anders Hejlsberg ، خالق C # ، می گوید این زبان بیشتر به C ++ شباهت دارد تا Java.از آنجا که از Microsoft Visual C ++ کمک می گیرد ، بهترین کاربرد را برای برنامه های Windows ، Android و iOSدارد. C # در چندین وب سایت معروف مانند Bing ، Dell ، Visual Studio و MarketWatch استفاده می شود. توسعه دهندگان C # سالانه حدود 68،500 دلار درآمد کسب می کنند.

معرفی زبان برنامه نویسی C

C : احتمالاً قدیمی ترین زبان برنامه نویسی رایج است و زبان مادر سایر زبان های برنامه نویسی مانند C # ، Java و JavaScript است. C ++ نسخه پیشرفته ای از زبان C است اما در سطح مبتدی تا متوسط طراحی شده در حالیکه خود زبان c در سطح متوسط تا پیشرفته قرار دارد. امروزه بسیاری از برنامه نویسان از یادگیری C صرف نظر می کنند ، در حالی که برخی دیگر فکر می کنند یادگیری C یک پایه قوی برای توسعه C ++ فراهم می کند. هر دو زبان به طور گسترده ای در علوم کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می شود. توسعه دهندگان C و C ++ می توانند از کامپایلرها برای طیف گسترده ای از سیستم عامل ها استفاده کنند . بدیهی است که این قابلیت باعث می شود برنامه های توسعه یافته توسط این زبانها تا حد زیادی قابل حمل باشند. C و C ++ هر دو زبانهایی با عملکرد بالا محسوب می شوند. به هممین خاطر بیشتر برای برنامه هایی که عملکرد در آن حرف اول را میزند مورداستفاده قرار میگیرند بطور مثال برنامه های کلاینت / سرور ، محصولات تجاری مانند Firefox و Adobe و بازی های ویدیویی ، از این زبانهای برنامه نویسی استفاده میکنند. توسعه دهندگان C و C ++ سالانه به طور متوسط ​​76.500 دلار درآمد کسب می کنند.

معرفی زبان برنامه نویسی GO

Go : در سال 2007 توسط Google برای API ها و برنامه های وب توسعه داده شد. Go اخیراً به دلیل سادگی و همچنین توانایی مدیریت سیستم های چند هسته ای و شبکه ای، به یکی از سریعترین زبان های برنامه نویسی تبدیل شده است.Go ، معروف به Golang ، برای تأمین نیاز برنامه نویسان در پروژه های بزرگ ایجاد شده است. سطح این زبان را میتوان مبتدی تا متوسط دانست. به لطف ساختار ساده و درعین حال مدرن و همچنین آشنایی با دستور زبان، Golang محبوبیت زیادی در بین بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری بدست آورده است. از جمله شرکتهایی که از Go به عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می کنند میتوان Google ، Uber ، Twitch ، Dropboxرا نام برد.توسعه دهندگان Go می توانند به طور متوسط ​​سالانه 92000 دلار و حداکثر 134،000 دلار حقوق بگیرند.

معرفی زبان برنامه نویسی PHP

PHP : یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که در سال 1990 ایجاد شده است. بسیاری از توسعه دهندگان وب یادگیری PHP را ضروری می دانند ، به این خاطر که از این زبان برای ساخت بیش از 80٪ وب سایت ها در اینترنت استفاده می شود مثلا وب سایت هایی مانند Facebook و Yahoo. برنامه نویسان عمدتا از PHP برای نوشتن اسکریپت های سمت سرور استفاده می کنند. اما توسعه دهندگان همچنین می توانند از این زبان برای نوشتن اسکریپت های خط فرمان نیز استفاده کنند و برنامه نویسان حرفه ای PHP می توانند از آن برای توسعه برنامه های دسک تاپ استفاده کنند.از مزایای مهم زبان PHP این است که  برای توسعه دهندگان مبتدی یک زبان نسبتاً آسان است. متخصصان PHP دارای تعدادی انجمن آنلاین اختصاصی هستند که دریافت پشتیبانی و پاسخ به سوالات را آسان می کند.به طور متوسط ​​برنامه نویسان PHP سالانه ​​حدود 81،500 دلار حقوق می گیرند.

معرفی زبان برنامه نویسی Matlab

Matlab : یک زبان برنامه نویسی اختصاصی است که متعلق به MathWorks است. این زبان برنامه نویسی به طور خاص برای استفاده توسط محققان و مهندسان ساخته شده است. برنامه نویسان عموما برای برنامه های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق از Matlab استفاده می کنند. برنامه های مبتنی بر Matlab کاربران را قادر به تجزیه و تحلیل داده ها ، ایجاد الگوریتم ها ، پردازش تصاویر و تأیید تحقیقات می کنند. به طور کلی ، یادگیری Matlab از سایر زبان های برنامه نویسی موجود در این لیست آسان تر است. وب سایت MathWorks دارای یک بخش گسترده برای پاسخگویی به سوالات مربوط به Matlab است. متوسط ​​حقوق توسعه دهنده Matlab سالانه 101000 دلار می باشد.

معرفی زبان برنامه نویسی R

R : نیز یک زبان منبع باز است که در اصل نسخه متفاوتی از زبان S است. اغلب کدهایی که توسعه دهندگان برای S می نویسند ، بدون تغییر در R نیز اجرا می شود. از برنامه های ساخته شده در R برای پردازش آماری ، از جمله مدل سازی خطی و غیرخطی ، محاسبه ، آزمایش ، تجسم و تجزیه و تحلیل استفاده می شود. R دارای سطح متوسط برای یادگیری است و فراگیری آن برای مبتدیان به آسانی برخی دیگر از زبانهای عنوان شده در این مقاله نیست. با این حال ، مانند سایر زبان های برنامه نویسی منبع باز ، R نیز دارای یک انجمن فعال آنلاین از توسعه دهندگان است. به طور متوسط ​​، توسعه دهندگان R حقوق سالانه ​​حدود 91000 دلار دریافت می كنند.

معرفی زبان برنامه نویسی Ruby

Ruby : اگر می خواهید با زبانی شروع کنید که یادگیری آن نسبتاً ساده باشد ، روبی را در انتخاب کنید. این زبان در دهه 1990 توسعه یافت و برای داشتن تعاملی دوستانه تر با انسان طراحی شد و در عین حال از نظر معماری شی گرا قابل انعطاف است. یکی از چارچوب های برنامه وب که در Ruby اجرا می شود ، Ruby on Rails ("RoR") است. توسعه دهندگان به دلیل داشتن زبان آسان برای نوشتن و همچنین مدت زمان نسبتاً کوتاه برای یادگیری، از آن بعنوان یک یاقوت سرخ یاد می کنند. این ویژگی ها باعث ایجاد جامعه آنلاین بزرگی از توسعه دهندگان Ruby و افزایش تمایل به یادگیری این زبان در بین توسعه دهندگان زبانهای دیگر شده است. متوسط ​​حقوق برای یک توسعه دهنده Ruby تقریباً 90،000 دلار در سال است.

چه طور باید شروع کرد؟

صدها زبان برنامه نویسی وجود دارد و تعداد بسیار کمی از آنها در این لیست معرفی شده اند. البته باید بدانید که موارد عنوان شده جزو مهم ترین و پردرامدترین زبان های برنامه نویسی هستند که میتواند راهنمای خوبی برای انتخاب مناسب شما باشند. اگر می خواهید به عنوان یک برنامه نویس شغل خود را شروع کنید یا یک شغل دوم را در زمینه برنامه نویسی انجام دهید و یا در شغل فعلی خود رشد و ترقی کنید، یادگیری هر کدام از این زبان ها می تواند شروع خوبی برای شما باشد و از آنجا که سطح زبانها از مبتدی تا پیشرفته مشخص شده اند می توانید بسته به شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم