لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

انجام ارائه های فنی و جلسات تیمی در واقعیت مجازی ( Virtual Reality)

چرا از واقعیت مجازی استفاده کنیم؟


به طور کلی توسعه برنامه ها نیز مانند بسیاری از فرایندهای فناوری ، می تواند از راه دور انجام شود ، بنابراین برای پرهیز از تأثیر یک بیماری همه گیر و همچنین رعایت فاصله اجتماعی می تواند راهکار مناسبی باشد. برای عملی شدن چنین هدفی، توسعه دهندگان برای اطمینان از موفقیت پروژه، باید با دیگران تعامل داشته باشند. اغلب اوقات ، این تعامل شامل جلسات و همینطور سخنرانی ها است. استفاده از فناوری واقعیت مجازی می توانند راه حل خوبی برای این مسئله باشد. 

در حال حاضر بسیاری از جلسات با استفاده از ابزارهایی مانند Zoom و Microsoft Teams در حال انجام است. این ابزارها برای بحث گروهی و همینطور به اشتراک گذاری یک صفحه برای حاضرین عالی هستند ، اما کماکان افراد احساس دور بودن و جدا بودن از هم تیمی های خود را دارند. یکی دیگر از گزینه ها برای کمک به گردهمایی افراد به روشی که احساس تعامل بیشتری داشته باشد و شباهت نزدیکتری از در کنار هم بودن را، شبیه سازی کند ، استفاده از واقعیت مجازی از طریق یکی از بیشمار بستر VR موجود برای تعامل است.

در نظر بگیرید که یکی از دلایل مراجعه مردم به دفاتر شرکت ها یا سایر مکان های کاری در جهت ملاقات های حضوری است. این جلسات و گردهمایی ها نه تنها برای تعامل و همکاری میان افراد برگزار می شود ، بلکه برای تمرکز بیشتر بر روی موضوعات مورد بحث می باشد. واقعیت مجازی VRابزاری برای شبیه سازی حضور در یک جلسه زنده است و باعث می شود بدون هزینه سفر و مراجعات حضوری و همچنین در وضعیت کنونی برای رعایت فاصله اجتماعی، تعاملات تیمی صورت پذیرد.

چه چیزی می تواند در یک نشست تکنولوژی واقعیت مجازی انجام شود

در حالی که اکثر سیستم عامل های VR امروزی نمایه هایی که ارائه می دهند تفاوت های زیادی با  سبک زندگی انسانی دارد، اما آواتارها و مکان های ملاقاتی که شبیه سازی میکند، می توانند بخوبی فضای اتاق های جلسات یا مراکز کنفرانس و نوع انسانی را تقلید کنند. برای جلسات عادی ، آنها می توانند همان فضای "نشستن دور میز" ، از جمله خود میز را فراهم کنند. برای ارائه کنفرانس ، فضای نشیمن اتاق کنفرانس و همچنین صفحه های طرح ریزی و نقشه کشی در مقیاس بزرگ را فراهم می کنند که می توان از آنها برای ارائه استفاده کرد. بسیاری از سیستم عامل های VR می توانند همان دموها ، فیلم ها و پاورپوینت هایی را که در ارائه یک کنفرانس زنده استفاده می شوند را نمایش دهند.

در برخی از سیستم عامل های VR ، هنگام انجام یک کنفرانس ، می توان چندین اتاق کوچکتر برای مشاهده نمایش مشابه ایجاد کرد. در عین حال می توانید از بیش از صدنفر شرکت کننده  پشتیبانی کنید ، این قابلیت باعث ایجاد احساس صمیمی تری برای یک کنفرانس یا سخنرانی می شود. همه اتاق ها بصورت مجزا بوده و همزمان صدا و تصویر یکسانی را می بینند. می توانید درست مانند یک کنفرانس زنده واقعی روی صحنه بلندگوها را با صفحه نمایش ، اشاره گر و میکروفون و... داشته باشید. این صحنه می تواند یک تریبون و یک میکروفون داشته باشد که ارائه دهنده مکالمه را از پشت آن انجام دهد. مخاطبان در صورت تمایل می توانند با فردی که کنار او نشسته مکالمه آهسته داشته باشند. یک میکروفون مجازی نیز می تواند در بین مخاطبان توزیع شود تا به شرکت کنندگان اجازه دهد به همان شیوه کنفرانس زنده از مجری سوالات خود را بپرسند.

 بعد از ارائه ، اعضای میتوانند از میان حضار عبور کرده و به قسمت صحنه بروند و درست مانند یک نشست زنده  با سخنران تعامل و گفتگو داشته باشند. البته ، در برخی از سیستم عامل ها ویژگی های دیگری در کنفرانس های دسک تاپ و جلسات وجود دارد که باعث افزایش نظم و هماهنگی بیشتر می شود از جمله پنجره های چت ، کسب اجازه و بالا بردن دست و اشتراک صفحه نمایش.

خلاصه اینکه ، با استفاده از ارائه واقعیت مجازی VR تقریباً می توان از مزایای حضور شخصی نیز برخوردار شد ، اما بدون نیاز به حضور شخصی. با این وجود یکی از مضرات اصلی این نوع ارائه از دست دادن توانایی دیدن زبان بدن یا همان اشارات معنادار ارائه دهنده می باشد. 

 

سیستم عامل هایی برای انجام ارائه یا نشست تخصصی در واقعیت مجازی VR

چندین سیستم عامل برای انجام جلسات و ارائه در VR وجود دارد. در ادامه قصد داریم که به دو مورد از این سیستم عاملها بپردازیم، Engage و AltspaceVRدو سیستم عامل رایج برای این نوع ارائه هستند که در این مقاله بررسی می کنیم و به دنبال آن لیستی از سیستم عامل های دیگر که ویژگی های مشابهی دارند را نیز ارائه می دهیم.

Engage

Engage به عنوان یک پلتفرم برای اهداف آموزشی و تدریس بصورت واقعیت مجازی ارائه شده است تا کار تعامل ، طراحی، تولید و یادگیری درابزار VR را آسان کند. این پلتفرم به شما امکان می دهد جلساتی مطابق آنچه در این مقاله توضیح داده شده ، از جمله اتاق جلسات مجازی و کنفرانس ها ، برگزار کنید. Engage همچنین به شما امکان می دهد محیط های همه جانبه ای فراتر از کلاس استاندارد ایجاد کنید. همچنین امکان تعامل و همکاری با سایر شرکت کنندگان را فراهم می کند. درست مانند یک اتاق کنفرانس در دنیای واقعی ، شما می توانید سخنرانی کنید ، ویدیوها را به اشتراک بگذارید ، و در وایت برد سفید تعاملی که شرکت کنندگان می توانند همکاری کنند ، شرکت کنید. چنین تعاملی بر روی وایت بردهای سفید به شما این امکان را می دهد که برنامه ریزی و طراحی را درست مانند زمانی که با هم تیمی های خود در یک اتاق هستید انجام دهید.

یکی دیگر از مزایای سیستم عامل های VR مانند Engage این است که می توانید اتاق ها یا دنیاهای مجازی ایجاد کنید که می توانند در ارائه یا آموزش به شما کمک کنند. به طور مثال به جای اینکه فقط اسلایدهای مدل سازی را نشان دهید ، می توانید نمونه سازی سه بعدی ایجاد کنید که قابل بررسی هستند و درک درست و دقیق تری از آنچه شما در ذهن دارید را ارائه می دهد. این قابلیت همچنین باعث می شود دید شما و سایرین نسبت به مسئله بازتر شدن و در برخی موارد ایرادات را نیز نشان می دهد. به عنوان مثال ، اگر در حال کار بر روی یک پروژه سیستم های جاسازی شده یا همان embedded هستید ، می توانید یک دستگاه و استفاده از آن را در دنیای VRترسیم و شبیه سازی کنید تا افراد بتوانند ظاهر آن را بطور کامل مشاهده کنند.

سیستم عامل Engage دارای یکسری ویژگی اصلی است از جمله اینکه به شما امکان می دهد با حداکثر 50 کاربر از راه دور کار کنید. می توانید محتوا ایجاد و به صورت برخط آنرا انتشار دهید. می توانید از اشیا موجود در خود برنامه استفاده کنید (بیش از 1200 شی و جلوه سه بعدی وجود دارد) و می توانید از مکان های مجازی موجود در برنامه نیز استفاده کنید (بیش از 21 مورد وجود دارد). که تمپلیت های آماده برنامه شامل ویژگی ها و اشیا مشترک تعاملی و همچنین آزمونها و فرم های داخلی هستند که می توانید در محیط های مجازی از آنها استفاده کنید.

AltspaceVR

می توان گفت AltspaceVRیک دنیای کامل است که می توانید از آن برای نمایش های زنده ، ملاقات ها و کلاس ها استفاده کنید و همچنین به راحتی با سایر هم تیمی ها و شرکت کنندگان تعامل داشته باشید. Altspace یک پلت فرم محبوب است که برای کنفرانس ها با واقعیت مجازی VR و همچنین جلسات و سایر رویدادها استفاده می شود. سیستم عامل Altspace این امکان را فراهم می کند که براحتی بتوانید اتاق های رویداد را ایجاد کنید و همچنین امکانات دیگری شامل ارائه ها ، فرم های تعاملی و آزمونها و بسیاری از ویژگی های ذکر شده در بالا را، در اختیار شما قرار می دهد. اگر جلسات عمومی را در AltspaceVR انجام می دهید ، این توانایی را دارید که از ویژگی هایی مانند مسدود کردن ، گزارش دادن و بی صدا کردن و همچنین ابزارهایی برای توجه به کسب اجازه افراد حین سخنرانی ، مسدود کردن ، پنل های میزبان و موارد دیگر استفاده کنید.

AltSpaceVRیک پلت فرم "عمومی" است از این جهت که رویدادهای زیادی وجود دارد که هیچ ارتباطی با فناوری ندارند. با این حال ، این رویدادهای اصلی به رشد بستر کمک می کنند. یکی از این رویدادها شیوه ای است که به آن طوفان مغزی گفته می شود. بطور مثال سخنرانی در مورد مراقبه یا بحث در مورد سنگ نوردی، که بعضا حواس شما را نیز پرت میکند ، اما این رویدادها مردم را به سمت سکو و به داخل بحث می کشاند. قابلیت هایی در این سیستم عامل وجود دارد که می تواند برای انجام چنین رویدادهایی نیز استفاده شود.

سایر سیستم عامل های VR Meeting

البته تعدادی سیستم عامل VR دیگر نیز وجود دارد که می تواند برای جلسات مورد استفاده قرار گیرد. این شامل:

Connec2 - https://connec2.nl/

Dream - https://dreamos.com/

GatherInVR - https://www.meetinvr.com/

Glue - https://glue.work/

Immersed - https://immersedvr.com/

MeetingRoom - https://meetingroom.io/

MeetinVR - https://www.meetinvr.com/

Rumii - https://www.dogheadsimulations.com/rumii

Spatial - https://spatial.io/

vSpatial - https://www.vspatial.com/

توسعه دهندگان می توانند ابزارهای VR را سفارشی و شخصی سازی کنند

Engage و AltspaceVR هر دو قابل توسعه هستند. برای ساختن جهان و ویژگی های مختص خود در این پلتفرم ها ، می توانید از SDK های برنامه واقعیت ترکیبی (MRE) و همچنین ویرایشگر جهانی (world editor) آنها استفاده کنید. ویرایشگر جهانی به شما امکان می دهد اشیا سه بعدی ، teleporters و برنامه های افزودنی و موارد دیگر را اضافه کنید. 

نیازمندی های تجهیزات VR 

نکته منفی استفاده از VR برای جلسات ، سخنرانی ها یا نشست های های مشترک بین یک تیم ، نیاز به تجهیزات VR است. در اکثر موارد ، برای پشتیبانی تجهیزات به هدگیر VR ، کنترل کننده های VR و دستگاهی با مشخصات مناسب نیاز خواهید داشت. خوشبختانه ، هزینه تجهیزات VR کاهش یافته و قابلیت های یک ​​کامپیوتر متوسط در محل کار افزایش یافته است و در اغلب موارد سیستم موجود توانایی اجرای این برنامه ها را دارد.

تجهیزات VR در صورت خرید می تواند از حدود 300 دلار به بالا باشد. این شامل هدست های مناسب برای واقعیت مجازی است که به طور کلی دارای کنترل کننده هستند. دستگاه های ابتدایی Oculus مانند Oculus Quest2، که آنها را نیز می توان با قیمت 300 دلار با کنترلر، پیدا کرد. قیمت دستگاه های HTC Vive با کنترلر حدود 499 دلار است.

اگرچه این ممکن است گران به نظر برسد ، اما وقتی هزینه بلیط هواپیما ، اتاق هتل و هزینه حمل و نقل را در نظر می گیرید ، متوجه مقرون به صرفه بودن این روش خواهید شد. وقتی شما توانایی تمرکز و تعامل بهتر را با استفاده از ابزاری مانند Zoom و Teams برای جلسات مجازی ایجاد میکنید ، بطور قطع ارزش اضافی نیز کسب می کنید.

جمع بندی

واقعیت مجازی هنوز در حال تکامل است و تا رسیدن به تجربه "زندگی واقعی" راه درازی در پیش دارد. با این حال ، اکنون نیز تا حدود زیادی با آن نزدیک شده است. حتی با استفاده از تجهیزات سطح ابتدایی امروز ، این تجربه در سطح قابل قبولی قرار دارد. و البته این نکته را در نظر داشته باشید که در جهانی که موقعیت های فنی زیادی برای کسب و کارها وجود دارد ، استفاده از VR ممکن است چیزی باشد که شما را از مابقی رقبا متمایز می کند.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم