لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

سیستم عامل IOS چیست؟ هر آنچه که باید در خصوص سیستم عامل IOS بدانید

IOS چیست؟

ios یک سیستم عامل تلفن همراه است که توسط اپل برای پشتیبانی از سخت افزار های اختصاصی خود مانند آیپاد، آیفون و آیپد ساخته شده است. اگر کاربر اندروید یا ios باشید هنگام مرور برنامه های جدید برای دانلود احتمالا برچسب اختصاصی "برنامه ios" را دیده اید.

توسعه‌دهندگان آیفون از عبارت ios به منظور تمایز دادن اندروید با تلفن های هوشمند اپل استفاده می کنند چراکه باعث می شود کاربر به سرعت متوجه شود که نرم‌افزاری که قصد بارگیری آن را دارد مربوط به کدام سیستم عامل است. با افزایش چشم گیر توسعه برنامه های تلفن های هوشمند در دهه گذشته، شرکت های توسعه دهنده نرم افزارهای آیفون از برچسب ios برای کاربران اپل استفاده می کنند که مخفف "سیستم عامل آیفون" است. 

سیستم عامل ios در رده دوم محبوب ترین سیستم عامل موبایل قرار دارد. در سپتامبر ۲۰۱۷ حدود ۳۲ درصد بازار موبایل در دستان ios بود. اولین نسخه ios در سال ۲۰۰۷ معرفی شد که به روی iPhone 1 قرار داشت. تا پایان سال ۲۰۱۸ حدود ۲۱۸ میلیون آیفون فروخته شد که رکورد موفق ترین دستگاه دیجیتال را به خود اختصاص داد. طبق آمار تقریبی، اپل از سال ۲۰۰۷ تا به امروز حدود یک تریلیون دلار  به واسطه ios سود کرده است!

اتفاقات مهم از سال ۲۰۰۷ تا به امروز

در طول سالها iOS پیشرفت های زیادی کرده است که او را قادر ساخته است تا در اقصا نقاط جهان به شهرت برسد. نام آیفون بر سر زبانها در همه فرهنگ ها می باشد حتی کاربرانی که از آیفون استفاده نمی کنند آن را به خوبی می شناسند. اولین انقلابی که توسط آیفون در دنیای تکنولوژی به وجود آمد گوشیهای با قابلیت صفحه لمسی بود که تا قبل از آن هیچ شرکتی به آن دست پیدا نکرده بود. در آن زمان آیفون تمام عملکردهای یک دستگاه را در یک موبایل ادغام کرد از جمله دوربین، مرورگر اینترنت، پخش کننده رسانه، پیام رسان و بازی های هوشمند. سرسخت ترین رقیب ios، اندروید می باشد که به خاطر کد باز بودن، فراگیر تر از iOS است. نام ios زمانی به وجود آمد که شرکت اپل SDK خود را برای توسعه دهندگان ای که قصد ساخت برنامه برای این پلتفرم داشتند را منتشر کرد. یکی از مشهورترین این نرم‌افزارها FaceTime است که در iOS 4 منتشر شد همچنین در نسخه 4 قابلیت چند وظیفه ای اضافه شد. انقلاب بعدی در تکنولوژی در iOS 5 با معرفی دستیار صوتی هوشمند Siri به وجود آمد. همچنین نرم افزار iMessage به عنوان پیام رسان اصلی سیستم عامل ios، در iOS 5  معرفی شد. به مرور نرم افزار های مهمی مانند ApplePay، TouchID،  و AirDrop به سیستم عامل ios اضافه شدند. اپل نسخه ios ۱۲ خود را در سال ۲۰۱۸ به جهان معرفی کرد که پیشرفت های بیشماری را در iOS به وجود آورد.

سازگاری اپلیکیشن ها

در حالی که بسیاری از برنامه های موجود در بازار امروز با هر دو سیستم عامل iOS و اندروید سازگار است، یک شرکت توسعه دهنده برنامه های آیفون در بارگیری برچسب برنامه‌های "فقط ios" تخصص دارد تا کاربران در هنگام دانلود نرم افزار جدید به گوشی های آیفون گیج نشوند.

این برچسب گذاری توسط شرکت ها و توسعه دهنده هایی انجام می‌شود تا از گیج شدن کاربران آیفون و آیپد در هنگام بارگیری نرم افزار ها جلوگیری کنند. در همان ابتدای کار به شما می گویند که آیا نرم افزار مورد نظر با دستگاه سازگار هست یا نه. 

علیرغم اینکه ios مخفف سیستم عامل آیفون هست اما به روی آیپد نیز قابل بارگذاری می باشد.

کدام زبانهای برنامه نویسی برای توسعه اپ در iOS مناسبند…

Objective c

زبان اصلی برنامه نویسی برای ios، زبان Objective-c انتخاب شد. این زبان برنامه نویسی تعدادی از توابع را دارد که دقیقا با گرافیک و I/O رابطه دارد. علاوه بر این به عنوان بخشی از چارچوب توسعه اپل، این زبان در تمام چارچوب‌های iOS و MacOs ادغام شده است. با این حال اکنون زبان قدرتمندتری به نام Swift در اکوسیستم اپل به آرامی جایگزین شده است و محبوبیت بیشتری دارد

Swift

زبان swift آخرین زبان برنامه نویسی است که به اکوسیستم اپل وارد شده است و عمدتا با توجه به شیوع نوشتن کد برای جدیدترین API اپل مثل Cocoa و Cocoa Touch استفاده میشود. حتی  با وجود زبان برنامه نویسی Objective-c، کمپانی کوپرتینو به توسعه دهندگان iOS پیشنهاد می کند که برنامه نویسی کامل را با زبان Swift انجام دهند‌ زیر زبان برنامه نویسی Objective-C ممکن است آسیب پذیری های امنیتی داشته باشد. بیشتر مشاغل به دنبال استخدام توسعه دهندگان مسلط به زبان Swift هستند. شما میتوانید آموزش ساخت اپلیکیشن های IOS با استفاده از زبان SWift  را در وب سایت هوشمندان ملاحظه کنید

++C

این زبان در هنگام ساخت برنامه های موبایل برای اندروید و ویندوز مناسب ترین و قوی ترین زبان برنامه نویسی بود و به طور عمده برای برنامه نویسی سطح پایین برای سیستم عامل های تلفن همراه استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی به توسعه دهندگان اجازه می دهد که تقریبا برای هر هدفی در هر پلتفرمی برنامه مورد نظر را توسعه دهند. این زبان برنامه نویسی شاید زیاد مرسوم و شیک نباشد اما حتی قبل از انقلاب گوشی هوشمند در دنیای برنامه نویسی حاکم بوده.

دلایل برتری iOS به Android

بروزرسانی به موقع

به روز رسانی نرم افزار یکی از کارهایی است که اپل از اندروید بهتر انجام می دهد. اگر دستگاه iOS شما واجد شرایط دریافت آخرین بروزرسانی باشد به محض راه اندازی آن را دریافت می کنید. این می‌تواند برای برخی از دستگاه قدیمی خبر خوبی باشد زیرا نمی‌توانند نسخه‌های iOS پرمصرف را به خوبی اجرا کنند.

اکوسیسوم اپل

محصولات اپل مانند آیفون، آیپد، تلویزیون اپل، ساعت اپل و کامپیوترهای مک کاملا با  FaceTime و iMessage و iCloud  سایر خدمات داخلی ادغام میشود. این در حالی است که برای اندروید سرویس های رقابتی زیادی وجود دارد. البته اندروید نیز در حال تقویت هماهنگی اکوسیستم داخلی خود می باشد.

پشتیبانی مشتری خوب

سرویس AppleCare ممکن است گران باشد اما باعث میشود تضمین گارانتی و بیمه دستگاه های ios نیز کامل باشد. اگر نزدیک فروشگاه اپل هستید می توانید در کمتر از یک ساعت با یک دستگاه کاملا جدید خارج شوید (نمایندگی های رسمی در کشور های مورد تایید)

همچنین تعداد زیادی از پرسنل برای کمک به شما در مورد هر گونه خرید یا مشکلی در دسترس هستند. آنها در کلاس‌هایی که دارند و نحوه استفاده از دستگاه اپل را به شما آموزش دهند.

سرعت

علت هماهنگی بالا سخت افزار و نرم افزار در اپل ماندگاری و سرعت محصولات اپل بیشتر از محصولات اندرویدی می باشد که اصطلاحاً به آن  efficiency یا  بهره وری می گویند

امنیت در iOS

یکی از بزرگترین مزایای که دستگاه های مبتنی بر ios دارند امنیت بالاتر شان نسبت به دستگاه های اندرویدی می باشد. برای مثال قبل از اینکه نرم افزاری را برای آیفون و آیپد خود دانلود کنید، این نرم افزار باید توسط خود اپل به منظور جلوگیری از ورود بدافزارها و ویروس ها در دستگاه شما بررسی شود. این در حالی است که اندروید به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌ها را از منابع ناشناخته دانلود کنند که ممکن است کاربران در معرض دانلود ویروس هایی مانند SpyWare قرار گیرند. نرم افزارهای ios فقط از طریق مرکت نرم‌افزاری رسمی شرکت اپل قابل دانلود می باشند. 

بروزرسانی در iOS

دستگاه‌های مبتنی بر ios این امکان را به شما می دهند که نسخه سیستم عامل خود را بررسی کنید و اگر به روز رسانی برای دستگاه شما وجود داشته باشد، پس از اجازه شما به طور خودکار بارگیری می‌شود. همچنین به شما می گوید که آیا به روز رسانی جدید برای آیپد یا آیفون شما سازگار است یا نه.  اگر می خواهید بدانید که آیا به روزرسانی برای شما وجود دارد یا نه به تنظیمات دستگاه خود مراجعه کنید. به شما پیشنهاد میدهم که همیشه دستگاه خود را به روز نگه دارید تا در هنگام دانلود نرم افزارهایی که جدیدتر هستند به مشکل نخورید.

جزییات iOS 12

این نسخه از ios در سپتامبر ۲۰۱۸ معرفی شد. در این نسخه، اپل بیشتر به روی اصلاح ویژگی های معمول پرداخته است مثلاً به بهبود عملکرد SIRI و اضافه کردن میانبر های به آن تقویت، واقعیت افزوده با ARKit 2 و ارائه روشهای برای نظارت و کنترل والدین بر دستگاه‌های فرزندانشان با استفاده از نرم افزار اScreenTime

جزییات iOS 13

شاید بزرگ ترین تغییری که با ios ۱۳ به وجود آمده است این سیستم عامل دیگر به روی آیپد کار نمی کند زیرا برای آیپد سیستم‌عامل جداگانه ای به نام ipadOs طراحی شده است. این یک سیستم عامل جدید است که به ساخت آیپد کمک کرده و بهره وری را در آن افزایش می‌دهد البته این سیستم عامل نیز مبتنی بر ios ۱۳ است و ویژگی هایش تقریباً مشابه می باشند. البته لازم به ذکر است که سرعت دستگاه های آیفون در ios ۱۳ افزایش پیدا کرده است.

جزییات iOS 14

 هیچ تغییر عمده در iOS 14 وجود ندارد در عوض در ورژن ۱۴ مجموعه ای از تغییرات کوچک و متعدد در رابط کاربری و افزایش سهولت در استفاده کلی وجود دارد

کلام آخر‌...

نمی توان گفت که کدام سیستم عامل بهتر است اما ویژگی هایی که سیستم عامل iOS را به جلو می‌اندازد امنیت آن و ماندگاری بالایش می باشد که دستگاه های اندرویدی نسبت به این موضوع نیازمند تلاش بیشتری می باشند. در کل باید بدانید که نیازتان چیست و بر اساس آن سیستم عامل مورد نظر خود را انتخاب کنید

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم