لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

کنیبالیزیشن در سئو و تکنیک های جلوگیری از وقوع آن

تکنیک های رفع کنیبالیزیشن در بحث سئو

امروزه علم سئو مهم ترین و با ارزش ترین مبجثی است که بین متخصصین تجارت الکترونیکی و دیجیتال مارکتینگ مورد بررسی قرار میگیرد. یافتن تکنیک های مناسب و روش های ایده آل برای پیشبرد اهداف در خصوص بهینه سازی موتورهای جست و جو و آشنایی با الگوریتم های موجود در این حوزه تبدیل به یکی از فنون و علوم با ارزش در این عصر شده است.

در این مقاله سعی داریم تا یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین تکنیک در خصوص سئو وب سایت ها را مورد بررسی قرار دهیم و مفهوم کاملی از Cannibalization را ارائه داده و راه های جلوگیری از وقوع آنرا شرح دهیم.

کنیبالیزیشن چیست ؟ 

کنیبالیزیشن در لغت به معنای (همنوع خواری) می باشد و همانطور که از مفوهم آن پیداست میتوان رابطه آن با سئو را حدس زد.

البته مفهوم Cannibalization فقط در بحث سئو نیست و در علم مارکتینگ نیز مورد استفاده قرار میگیرد برای مثال شرکت اپل را در نظر بگیرید با ارائه محصول جدید خود Iphone12 Pro max فروش محصولات قبلی کاهش میابد و وجود دو نوع محصول از این کمپانی در بازار موجب سردرگمی مشتریان در خرید میشود و میتوان گفت یک نوع Cannibalization می باشد و باید تولید محصولات قبلی متوقف شود تا از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

اگر بخواهیم یک تعریف علمی و معتبر داشته باشیم : 

اگر در یک کلمه یا عبارت کلیدی از وب سایت شما در نتایج جست و جوی گوگل بیشتر از یک صفحه وجود داشته باشد به عبارتی سئو شما دچار یک نوع همخواری یا همان کنیبالیزیشن میشود و می تواند تأثیرات بسیار منفی بر استراتژی های بهینه سازی شما داشته باشد.

کنیبالیزیشن چگونه رخ میدهد؟

 در حالت کلی کنیبالیزیشن در دو حالت رخ میدهد : 

یک) اعمال استراتژی های اشتباه هنگام طراحی سایت و ساخت دو صفحه مشابه هم از بعد Content و ساختار : در هنگام طراحی سایت چه CMS چه به صورت کدنویسی یا Customize کردن سعی کنید صفحاتی که از لحاظ محتوا مشابه هم هستند و یک هدف را دنبال میکنند نسازید برای مثال شما یک صفحه مربوط به محصول را در وب سایت خود دارید دیگر نیازی نیست تا یک مقاله یا یک صفحه دیگری برای معرفی آن محصول ایجاد کنید.

دو) اعمال تکنیک های سئو برای دو صفحه با یک کلمه ی کلیدی : این بدان معناست که شما یک کلمه ی کلیدی را در نظر گرفته و روی دو صفحه مجزا هدف گذاری میکنید این یک استراتژی اشتباه می باشد و موجب بروز همخواری صفحات میشود و Cannibalization رخ خواهد داد.

آیا واقعا وجود Keyword Cannibalization تاثیر منفی دارد یا میتواند برای سایت خوب باشد؟ 

این بحث که شما از یک کلمه کلیدی در نتایج گوگل دو صفحه داشته باشید یک فاجعه هست و موجب رقابت صفحه ها با یکدیگر شده و همدیگر را از بین میبرند و موجب گیج شدن کاربران و کرولرهای گوگل میشوند.

تکنیک ها و روش های رفع مشکل کنیبالیزیشن:

1) Redirect صفحات با استفاده از ریدایرکت 301 : ریدایرکت 301 بازدیدکنندگان و ربات های موتورهای جستجو را به صورت دائم به آدرس جدید منتقل می کند. یکی از روش های مهم برای جلوگیری از هم نوع خواری صفحات حذف برگه های مزاحم و انتخاب یک صفحه اصلی می باشد ابتدا باید بین صفحاتی که کنیبالیزیشن رخ داده است یک صفحه که ارزش محتوایی و هدف گذاری بیشتری دارد را انتخاب کنید و بقیه صفحات را Redirect کنید.

که به دو صورت میتوان این امر را عملی کرد:

1- ریدایرکت  301 (انتقال دائمی) : بازدیدکنندگان و ربات های موتورهای جستجو را به صورت دائم به صفحه ی جدید منتقل می کند.

2- ریدایرکت 302 (انتقال موقت) : یعنی بخواهید بازدیدکنندگان را بصورت موقت به یک صفحه جدید منتقل کنید و بعد از مدتی دوباره آنرا به صفحه ی اصلی بازگردانید.

2) استفاده از تگ کنونیکال Canonical : تگ کنونیکال برای معرفی نسخه اصلی یک صفحه به موتورهای جست و جو استفاده می شود در این روش بهترین صفحه ر را که ارزش محتوایی و رتبه بالایی دارد را به گوگل معرفی میکنیم استفاده از بحث تگ کنونیکال یک موضوع پیچیده و مهم می باشد که در مقالات تکنیک ها و روش های رفع مشکل کنیبالیزیشن میتوانید بیشتر با آن آشنا شوید

3) Suspending صفحه برای ربات های گوگل : یک روش کاربردی و آسان برای حل Cannibalization  این است که از تگ Noindex برای مسدود سازی صفحه برای ربات های گوگل استفاده کنید و صفحه مورد نظر در نتایج گوگل نمایش داده نمی شوند.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم