چرا برنامه نویسی SWIFT یاد بگیریم  و برای اپل برنامه نویسی کنیم
8 روز پیش نویسنده: حسین ارشیامنش

چرا برنامه نویسی SWIFT یاد بگیریم و برای اپل برنامه نویسی کنیم

 

برنامه نویسی نقش بسیار اساسی در موفقیت شرکت های تکنولوژی ایفا کرده است به طوری که می توان گفت اگر شرکت اپل به سیستم عامل و بخش های مختلف نرم افزاری خود دقت نمی کرد هیچ گاه نمی توانست به این قدرت و موفقیت امروز خود دست پیدا کند.

تجربه ثابت کرده است که هیچ گاه نمی توان یک زبان برنامه نویسی را برترین، در بین تمامی زبان های برنامه نویسی دانست.

چراکه هر روز درحال پیشرفت و به روز شدن هستند و به همین دلیل است که برنامه نویس ها را می توان بی وفا ترین انسان ها نسبت به زبان های برنمه نویسی دانست. چرا که ممکن است تا به همین امروز به زبان برنامه نویسی C  (به طور مثال) علاقه داشته باشند و باز همین امروز با دیدن زبان برنامه نویسی JAVA نسبت به زبان برنامه نویسی C بی علاقه و عاشق و دلباخته ی زبان JAVA بشوند.

اما اخیراً برنامه نویس هایی که برنامه نویسی اپلیکیشن برای دستگاه های شرکت اپل انجام می دهند، رابطه ی بسیار دوستانه ای با زبان SWIFT نسبت به Objective-c یا Python برقرار کرده اند و دلیل اون هم چیزی نیست به غیر از سادگی، کارآمدی و قدرت بالای این زبان در پروژه های موبایل، پردازش ابری و Big Data است که امروزه به عنوان محور اصلی اکثریت پروژه های جهانی محسوب می شوند.

پس تا اینجا بهتره زبان برنامه نویسی SWIFT رو برای برنامه نویسی دستگاه های اپل  اتنخاب کنیم.

 

زبان برنامه نویسی SWIFT

سویفت در کنفرانس جهانی توسعه ‌دهندگان اپل (WWDC) در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. در سال ۲۰۱۴ با یک بروزرسانی به نسخه ۱٫۲ ارتقاء پیدا کرد و با یک بروزرسانی بزرگ، در WWDC سال ۲۰۱۵ به نسخه ۲ بروز شد. در نسخهٔ ۲٫۲ متن باز شد و تحت لیسانس آپاچی ۲٫۰ در ۳ دسامبر ۲۰۱۵ برای پلتفرم‌های اپل و لینوکس عرضه شد.

البته...

توسعهٔ سویفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر آغاز شد که با همکاری برنامه‌نویسان اپل ادامه پیدا کرد. سویفت از زبان‌های Objective-C، Rust، Haskell، Ruby، Python، C#، CLU و بسیاری دیگر از زبان‌ها الهام گرفته‌شده‌است. در ۲ ژوئن ۲۰۱۴، برنامهٔ موبایل کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان (WWDC) به عنوان اولین برنامه به زبان سویفت نوشته و منتشر شد. نسخهٔ آزمایشی زبان سویفت برای توسعه‌دهندگان رسمی اپل در کنفرانس در دسترس قرار گرفت ولی اپل قولی نداد که کد نسخهٔ آزمایشی با کدهای نسخهٔ نهایی سازگاری داشته باشد، البته اپل برنامه‌ریزی کرده بود تا مبدل کدهای آزمایشی به کدهای نهایی را در زمان عرضهٔ نسخهٔ نهایی منتشر کند.

 

چرا زبان برنامه نویسی SWIFT را انتخاب کنیم

SWIFT یک زبان برنامه نویسی متن باز است وبه همین دلیل توسعه سریعی خواهد داشت.

شما می توانید بسیار سریع زبان برنامه نویسی SWIFT را یاد بگیرید اون هم فقط به دلیل سادگی و تطبیق آن با زبان Python.

SWIFT بسیار سریع است، تا جایی که اپل ادعا دارد که الگوریتم‌های جستجوی آن تا ۲.۶ برابر سریع ‌تر از زبان برنامه نویسی C شی‌ءگرا و تا ۸.۴ برابر سریع ‌تر از زبان برنامه نویسی Python 2.7 کامپایل می‌شوند.

زمانی که از برنامه نویسی SWIFT استفاده می کنید، این اطمینان را میتوانید داشته باشید که بسیار زبان برنامه نویسی امنی می باشد و با هیچ کد نا امنی برخورد نخواهید کرد.

SWIFT را می توان گفت بخشی از آینده ی اپل می باشد و شرکت اپل با این زبان برنامه نویسی کارهای زیادی دارد.

با همین توضیحات میشه تصمیم گرفت که اگر میخواهیم برای دستگاه های شرکت اپل برنامه نویسی انجام دهیم بهترین و به روز ترین زبان برنامه نویسی SWIFT می باشد.

 

آموزش زبان برنامه نویسی SWIFT - بخش اول

آموزش زبان برنامه نویسی SWIFT - بخش دوم

 

منبع:

تجربیات یک برنامه نویس

وب  سایت ویکی پدیا