آیا کسب و کار، حرفه و یا شغل من به وب سایت نیاز دارد؟
40 ماه پیش نویسنده: حسین ارشیامنش

آیا کسب و کار، حرفه و یا شغل من به وب سایت نیاز دارد؟

شاید تا به امروز کلمه دنیای مجازی بارها و بارها به گوش شما خورده باشد. دنیای مجازی جاییست که پر از انواع وب سایت های گوناگون با اطلاعات مختلف و در مورد مشاغل و کسب و کارهای مختلف می باشد که هر کدام به نحوه ای سهمی از بازدید های کاربران اینترنت را در دست خود گرفته اند. حالا سوال اینجاست...

وب سایت چیست و چه کمکی به حرفه، شغل و یا کسب و کار من خواهد کرد؟ آیا کسب و کار من به وب سایت نیاز دارد؟ داشتن وب سایت چقدر برای من هزینه بر می باشد و در ازای این هزینه تا چه اندازه می تواند به من کمک کند؟

در دنیای امروز که می توان آن را انقلاب اطلاعاتی و یا انقلاب فناوری اطلاعات نامید، دیگر روش های سنتی تبلیغات کارآمد نخواهند بود و شما برای اینکه سهمی از مبادلات را داشته باشید باید در دنیایی تبلیغات کنید که عمده مردم در آنجا به دنبال نیاز های خود می گردند. وب سایت، مجموعه ای از صفحات مرتبط به هم است که اطلاعاتی را در اختیار بیننده قرار می دهد. وب سایت، امکان حضور هر شخص یا شرکت در شبکه اینترنت است. یک وب سایت می تواند علاوه بر ایجاد ارتباط و معرفی دارنده سایت، امکان اطلاع رسانی به روز، بازاریابی و معرفی بین المللی را نیز فراهم آوردداشتن وب سایت برای یک شرکت مانند داشتن یک کاتالوگ تبلیغاتی اما با مزایای فراوان تر نسبت به آن است. یک کاتالوگ می تواند شامل تصاویر و متون برای معرفی خدمات باشد اما یک وب سایت می تواند از تصاویر، متون، فیلم و حتی یک فایل صوتی و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد بنابراین امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می دهد. طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه بالایی دارد اما برای طراحی وب سایت و نگهداری آن کافیست هزینه ای بسیار پایین پرداخت شود و حتی با داشتن یک وب سایت داینامیک در هر زمان که بخواهیم بدون هیچ هزینه جانبی می توانیم آن را ویرایش کنیم و در طول زمان هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنندشما با داشتن وب سایت می توانید در هر زمان یا مکانی اطلاعات، محصولات و یا خدمات خود را به نمایش بگذارید و در هر ساعت از شبانه روز مشتریان شما می توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

اینجاست که باید نتیجه گرفت که هیچ شغل، حرفه و یا کسب و کاری نیست که نیازمند داشتن وب سایت برای معرفی خود به مشتریانش نباشد. اما این را نیز باید در نظر گرفت که همه آنها نیاز ندارند که هزینه های بسیار بالایی برای داشتن یک وب سایت انجام دهند. برای بعضی از مشاغل، حرفه و یا کسب و کارها داشتن وب سایت می تواند مانند یک بروشور بسیار قدرتمند عمل نمایید و برای بعضی دیگر می تواند یگ فروشگاه بزرگ با محصولات گوناگون باشد. وب سایت ها بر اساس قدرت، کارایی و هدف دسته بندی و قیمت گذاری می شوند و هرچه عملکرد یک وب سایت وسیع تر باشد از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشد. سایت های ارزان قیمت مناسب کسانی است که هیچ تجربه ای در ضمینه نگهداری و مدیریت وب سایت ندارند ! و یا برای اولین بار است که میخواهند یک سایت داشته باشند و به هیچ وجه نیاز نمی باشد که هزینه بالایی انجام دهند. سودمندی وب سایت آنقدر جذاب است که تعداد وب سایت ها از 133 عدد در ژوئن سال 1993 به 2500 عدد در ژوئن سال 1994 و در ژوئن سال 2001 به 28 میلیون وب سایت افزایش یافت. در دسامبر سال 2005 حدوداً 69 میلیون وب سایت وجود داشت و این عدد با سرعت غیر قابل تصوری در سالهای بعد از 2005 رو به افزایش است. آنچه اتفاق افتاده این است که سازمان هایی که زمانی برای اطلاع رسانی درباره محصول خود به صورت چاپی و در حجم محدود حتی برای افراد معدودی از جامعه محلی دچار تردید ، درنگ و مشکل بودند ، اکنون اطلاعات مربوط به محصول خود را برای مشاهده کل جهان در وب سایت خود قرار میدهند و بدین ترتیب فروش خود را هم افزایش داده اند.

سخن هوشمندان: اگر روزی تصمیم به داشتن یک وب سایت برای کسب و کار، حرفه و یا شخص خودتان گرفتید باید دقت داشته باشید که اصول و قواعد داشت یک وب سایت برای بازدید از آن به روز بودن شما می باشد و اگر وب سایت داشته باشید ولی به روز نباشید و در آن فعالیتی انجام ندهید کمک چندانی به شما نخواهد کرد و فقط در غالب یک بروشور قابل استفاده می باشد. شرط داشتن یک وب سایت به روز بودن است، چرا که شما در جامعه ای پر از اطلاعات قدم گذاشته اید.