لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

آشنایی با ابزار تبلیغاتی گوگل ادز (Google Ads)

آشنایی با ابزار تبلیغاتی گوگل ادز (Google Ads)

 

گوگل ادز  (Google Ads) که در گذشته با نام گوگل ادوردز (Google ADwords) آن را میشناختیم. پلتفرمی برای تبلیغات آنلاین است که توسط گوگل توسعه یافته است. گوگل ادزابزاری است که تبلیغ کنندگان با استفاده از آن به تبلیغاتی مختصر اما جذب کننده، انواع خدمات و محصولات و کلیپ تبلیغاتی را به کاربران ارئه می دهند. با این وجود با استفاده از گوگل ادز تبلیغات شما هم در نتایج موتور های جستجو مانند گوگل و هم در سایت هایی که با ازتباط مستقیم باز می شوند، ظاهر خواهند شد. در این حالت گوگل ادز از مدل پرداخت به ازای هر کلیک استفاده می کند.     

پیدایش گوگل ادز

در سال 2000 گوگل ابزار گوگل ادوردز(Google ADwords) را ساخت. در آن زمان تبلیغ کنندگان باید ماهانه برای استفاده از این ابزار مبلغی را پرداخت می کردند و در قبال آن گوگل کمپین های تبلیغاتی برای ان ها ایجاد و مدیریت می کرد. در سال 2005 گوگل برای کاربرانی که میخواستند کسب و کار خود را خودشان تبلیغ کنند، سامانه ای در ابزار گوگل ادوردز به نام پورتال خود مدیریتی ادوردز( The Ads self-service portal) ایجاد کرد. سپس سرویس مدیریت کمپین ها را شروع کرد و نام آن را جامپ-استارت (JumpStart) گذاشت. سیستم ادوردز نخست بر روی موتور پایگاه داده MySQL پیاده سازی شد اما بعد از راه اندازی مدیران تصمیم گرفتند تا آن را به پایگاه داده دیگری به نام Oracle  انتقال دهند. اما با کاهش سرعت سیستم مجبور شدند تا ادوردز را دوباره به پایگاه داده  MySQL  منتقل کنند.  

عملکرد گوگل ادز 

سیستم گوگل ادز (Google Ads ) قسمتی بر کوکی ها و قسمتی دیگر بر اساس کلمات کلیدی است که توسط تبلیغکنندگان تعیین می شود. گوگل ازاین مشخصه ها استفاده می کند تا نسخه های مختلف تبلیغ را در جاهای که تصور می کند مرتبط است قرار می دهد. تبلیغ کنندگان زمانی پول پرداخت می کنند که کاربران با استفاده از همین نسخه های تبلیغ که به صورت لینک یا ... هستند، به سایت مورد نظر هدایت شوند.تبلیغات میتواند به سه صورت محلی، در سطح کشور و جهانی پیاده سازی شود. تبلیغات متنی گوگل از میانگین شکل ظاهری نتایج جستجو درگوگل تقلید می کند. علاوه بر موتور جستجوی گوگل ، تبلیغ کنندگان این امکان را دارند تا تبلیغات خود را در شبکه های شریک گوگل، از جمله جستجوی AOL ، Ask.com و Netscape در معرض دید قرار دهند.

ویژگی های گوگل ادز

  • کیورد پلنر (Keyword planner) اطلاعاتی را در مورد جستجوی گوگل و سایر منابع برای کمک به برنامه ریزی  تبلیغات فراهم می کند.
  • ادوردز اکسپرس (AdWords Express) که قبلاً با نام گوگل بوست (Google Boost) آن رامیشناختند، ویژگی ای با هدف مشاغل کوچک است که سعی دارد با مدیریت خودکار کلمات کلیدی و جایگذاری تبلیغات ، مشکل مدیریت کمپین های تبلیغاتی را کاهش دهد.
  • Google Ads Editor یا ویرایشگر تبلیغات گوگل برنامه ای قابل بارگیری است که به کاربران امکان می دهد تغییرات عمده ای در تبلیغات ایجاد کرده و تبلیغات را به صورت آفلاین ویرایش کنند. همچنین به کاربران این امکان را می دهد تا عملکرد تبلیغات را مانند قسمت داشبورد مشاهده کنند.
  • حساب های مدیریت تبلیغات Google Ads که قبلا با نام مرکز مشتری من (MCC) شناخته می شدند، به کاربران امکان می دهد تا چندین حساب را از طریق ورود به سیستم و داشبورد یک حساب مدیریت کنند. این عمل معمولاً توسط آژانس های بازاریابی و تبلیغات که مجموعه بزرگی از حساب های مشتریان را مدیریت می کنند، استفاده می شود .
  • The Reach Planner به کاربران اجازه می دهد تا میزان دسترسی و میزان تبلیغات ویدیویی خود را در YouTube و شرکای ویدیویی Google پیش بینی کنند. این ابزار به کاربران امکان می دهد تا مخاطبان خود را انتخاب کنند ، سپس ترکیبی از تبلیغات ویدئویی را که به اهداف کاربر کمک می کند به آنها را توصیه می کند.
  • علاوه بر هدف قرار دادن مکان و زبان ، تبلیغ کنندگان می توانند آدرس های پروتکل اینترنت (IP) را حذف کنند. همچنین قادر به حذف محدوده آدرس IP ها در هر کمپین تا حداکثر 500 عدد باشند.
  • Placement-targeted advertisements یا تبلیغات با هدف کاریابی، تبلیغاتی براساس کلمات کلیدی ، نام دامنه ، موضوعات و تنظیمات ترجیحی است. اگر نام دامنه ها هدف قرار گیرد ، گوگل لیستی از سایت های مرتبط را نیز برای قرار دادن تبلیغات در اختیار شما قرار می دهد. آگهی دهندگان برای هدف قرار دادن سایت بر اساس قیمت به ازای هر اثر (CPI / CPM) یا پرداخت به ازای هر کلیک (CPC) پیشنهاد می دهند. حداقل پیشنهاد هزینه هر هزار نمایش برای کمپین های هدف ، 25 سنت است.
  • بازاریابی مجدد به بازاریابان این امکان را می دهد تا به کاربرانی که قبلاً از وب سایت آنها بازدید کرده اند تبلیغات خود را نشان دهند و همچنین این امکان را می دهد که بر اساس رفتار بازدید کنندگان وب سایت ، لیست مخاطبان ایجاد کنند. لیست های بازاریابی مجدد برای جستجو (RLSA) از طریق Google Analytics در اوایل ژوئن 2015 در Google Ads در دسترس قرار گرفت ، و امکان استفاده از لیست های بازاریابی مجدد GA استاندارد برای برنامه ریزی تبلیغات جستجوی متنی سنتی را فراهم می کند.

مزایده های گوگل

وقتی یک کاربر در گوگل جستجویی انجام می دهد، گوگل گوگل این جسجتجو را پردازش میکند و مزایده ای را می سازد. تا اینکه موقعیت آن تبلیغ مشخص و مبلغ پرداختی هر تبلیغ کننده مشخص گردد. با توجه به تعداد بی شمار جستجویی که در گوگل انجام می شود میتوان گفت میلیارد ها مزایدده بر حست هر جستجو ساخته می شود. و در نتیجه این مزایده ها هستند که تبیلغ مورد نظر کاربر را به او نشان می دهند.

چگونه در مزایده ها شرکت کنیم؟

زمانی که کلمات کلیدی و تبلیغات مربوطه را در اکانت خود اضافه کنید. انجاست که واجد شرایط شرکت در مزایده هستید.

گروه تبلیغاتی (AdGroup)

با ساخت گروه تبلیغاتی میتوانید کلمات کلیدی، صفحات فرود و تبلیغات خود را دسته بندی کنید. با قوی ساختن این نوع کمپین احتمال افزایش کوالیتی اسکور کلمات کلیدی را بالا میبرید.و به یاد داشته باشید که تمام کلمات کلیدی را فقط در یک گروه قرار ندهید  و آن ها با توجه به نوعشان ، دسته بندی محصولات و خدمات و یا اهدافتان در گروه های تبلیغاتی مختلف قرار بدهبد.

کوالیتی اسکور (Quality Score) 

این معیار توسط گوگل ساخته شده و برای مشخص کردن مرتبط بودن با مفید بودن آن تبلیغ برای کاربر مورد استفاده واقع می شود. عوامل تاثیر کذار بر کوالیتی اسکور : 

  • CTR با نرخ کلیک
  • مرتبط بودن کامات کلیدی با تجربه کاربر و تبلیغ

 

هزینه

هر زمان که کاربر در Google جستجو می کند ، AdWords حراج را انجام می دهد تا مشخص کند کدام تبلیغات همچنین موقعیت تبلیغات  در صفحه نتایج جستجو نمایش داده شوند. بنابراین هزینه یک کمپین Google AdWords به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله حداکثر مبلغی که یک تبلیغ دهنده مایل به پرداخت به ازای هر کلیک ، کلمات کلیدی در مناقصه و ارتباط و دفعات کلیک تبلیغات و پسوندهای تبلیغات است.

 در آخر با استفاده از این ابزار (Google Adwords) شما به راحتی می توانید کسب و کار خود در سه حالت محلی ، کشوری و جهانی به کاربران معرفی کنید و آن را رونق دهید.

 

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم