لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

7 الگو برای موفقیت در نوآوری مدل کسب و کار دیجیتال

تحول دیجیتال و مدل های جدید تجاری

توسعه مدل های تجاری دیجیتال امروزه برای هر شرکتی ضروری است. خوشبختانه ، برای موفقیت نیازی به اختراع مجدد چرخ نیست زیرا حتی مدلهای شناخته شده شرکتهای بزرگ فناوری بر اساس الگوهای تکراری بنا شده اند که می توانید برای مشاغل شخصی خود اعمال کنید. تحول دیجیتال، بازارها را به شکلی اساسی تغییر داد. بنابراین ، امروزه کاملاً ضروری است که مدل کسب و کار و مکانیک های آن را آزمایش کنید. از نظر ما ، بازارها چیزی کمتر از روابط بین شرکت ها و مشتریان نیستند. و میتوان با دیجیتالی کردن ، امکانات و رویکردهای کاملاً جدیدی را برای شکل گیری این روابط گشود. کانال های توزیع جدید ، مدل های پرداخت یا جریان درآمد اضافی از طریق سرویس های جدید اکنون به دلیل کاربرد گسترده آنها در b2b و b2c به طور کلی پذیرفته شده اند. و این مهم است که هر شرکتی الگوهای اساسی این مدل ها را بررسی کند تا آنها را در تجارت خود اعمال کند.

از آنجا که هنوز شرکت هایی وجود دارند که از این فرصت ها استفاده نمی کنند ، ظرفیت های زیادی وجود دارد که باید در اینجا تحقق یابد. برای این شرکت ها ، ممکن است مهم باشد که رابطه آنها با مشتری هایشان دقیق شود و آنها را بهتر با نیازها و خواسته های جدید سازگار کنند. کسانی که فرایندها و روشهای فکری را متمرکز بر نیازهای مشتری ایجاد می کنند ، احتمالاً صنایع مربوطه خود را هدایت می کنند و یا برای برهم زدن احتمالی بازارهایشان آمادگی بهتری دارند.

اکنون ، خبرهای خوبی در این باره وجود دارد: برای توسعه بیشتر مدل کسب و کار خود ، به ندرت لازم است "چرخ را دوباره" اختراع کنید. در عوض ، می توان به الگوهای موجود که زیربنای اکثر مدل های موفق تجاری امروزی هستند ، بازگشت. و ما لیستی از 7 الگو را برای شما گردآوری کرده ایم که در هنگام دیجیتال سازی یک کسب و کار از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

مدل های تجاری دیجیتال: 7 الگو (بسیاری از نمونه های زندگی واقعی)

مدل تجاری 1: رایگان

اولین الگوی ما به این معنی است که یک شرکت محصول اصلی خود را به صورت رایگان ارائه می دهد. مشهورترین نمونه های این امر احتمالاً موتورهای جستجو یا شبکه های اجتماعی است. درست به این جمله معروف: "اگر هزینه محصول را پرداخت نکنید ، شما خود محصول هستید" دقت کنید ، آنها ضمن کسب درآمد از داده های خود ، عملکردهای خود را به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند.

یکی دیگر از نمونه های موفق این الگو ، بازی موبایل Angry Birds بود. امروزه کاملاً رایگان است و فوق العاده گسترده است. کالاهای زیادی فروخته می شود و مجوز پرندگان انتقام جو برای فیلم ها و بازی های رومیزی اعطا می شود. این محصولات یارانه بازی رایگان را می دهند ، که توزیع گسترده آن باعث افزایش فروش آنها می شود.

مدل تجاری 2: فریمیوم

 واژه مصنوعی فریمیوم حتی امروزه نیز از آن استفاده رایج کرده است. برای این الگو ، نسخه اصلی محصول بصورت رایگان ارائه می شود. سپس کاربران می توانند با عملکردهای اضافی مشترک نسخه برتر شوند. مدل های تجاری شناخته شده برای این الگو را می توان در Dropbox ، Spotify یا LinkedIn یافت.

به عنوان مثال ، Dropbox به عنوان یک سرویس میزبانی، فایلی به هر کاربری که با دو گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری ثبت نام می کند ، رایگان ارائه می دهد. این می تواند بدون تعهد بیشتر و برای مدت زمان نامحدود استفاده شود. با این حال ، اگر فضای ذخیره سازی دیگر کافی نیست ، می توانید آن را با پرداخت ماهیانه افزایش دهید و همچنین به عنوان بخشی از بسته های شرکت ، کاربران بیشتری اضافه کنید. استفاده رایگان باعث افزایش پایگاه و آگاهی کاربر می شود ، در حالی که اشتراک ها درآمد مکرر دارند. Free و Freemium مخصوصاً برای محصولات دیجیتالی مانند نرم افزار به عنوان سرویس مناسب هستند ، زیرا هزینه های توزیع دیجیتال آنها کمتر از محصولات فیزیکی است.

مدل تجاری 3: اشتراک

مدت ها بود که ما اشتراک ها را عمدتا از بخش رسانه می شناختیم ، اما از طریق اینترنت به یک الگوی پرداخت گسترده تبدیل شده اند. این الگوی به ویژه برای نرم افزار ، سرویس های جریانی یا سایر سرویس هایی که به طور مکرر توسط مشتریان استفاده می شوند ، مناسب است. این الگوی در شرکتهایی مانند Netflix و ارائه دهندگان نرم افزار مانند Salesforce یا Adobe مشهور است که استفاده از مطالب یا نرم افزارهای خود را با پرداخت ماهیانه امکان پذیر می کنند.

ابزار Hilti ، یک مدل اشتراک دارد ، در این مورد برای تهیه محصولات فیزیکی برای مشتریان این مزیت را دارد که آنها مجبور نیستند یک سرویس را بارها و بارها خریداری کنند ، اما در چارچوب پرداخت های قابل پیش بینی که معمولاً مقادیر قابل کنترل هستند به آن دسترسی دائمی دارند. برای ارائه دهنده اشتراك ، این امر پیش بینی پذیری را نیز افزایش می دهد ، زیرا به دست آوردن كاربران به احتمال زیاد همزمان با تعهد آنها به سرویس برای مدت زمان طولانی تر است. این تعهد البته می تواند توسط پیشنهاد ارزش محصول و روش های قرارداد بیشتر افزایش یابد.

مدل تجاری 4: قفل شدن

در اینجا ، مشتریان با افزایش هزینه جابجایی به یک رقیب یا یک محصول گره می خورند. این الگو اغلب با مدل اشتراک ترکیب می شود.یک مثال مشهور در جهان برای این اپل است ، اکوسیستم محصول انحصاری آن متشکل از یک پلت فرم و سخت افزار باعث می شود محصولات رقابتی بسیار وقت گیر و گران قیمت شوند.

آمازون پرایم یک روش "نرم" برای افزایش هزینه لغو دارد: این سرویس مزایای زیادی از جمله شرایط حمل و نقل بهتر ، دسترسی به خدمات پخش نمایش های تلویزیونی ، فیلم ها و موسیقی ، سرویس فضای ذخیره سازی ابر نامحدود برای عکس ها ، دسترسی ممتاز به برخی از موارد پیشنهادات و موارد اختصاصی را فراهم می کند اما در صورت تمدید نشدن اشتراک ، تمام این مزایا از بین می رود.

مدل تجاری 5: ارائه دهنده راه حل

 این شرکت نه تنها محصولی را به فروش می رساند ، بلکه آن را در یک راه حل کلی تعبیه می کند که تا آنجا که ممکن است کارهای مربوط به محصول را حل کند. یک نمونه مشهور آلمانی (Heidelberger Druckmaschinen ) جایی که خدمات نظارت و مشاوره برای کمک به مشتریان در بهینه سازی فرایندهای چاپ خود ارائه می شود. این بسته پشتیبانی همه جانبه، به این معنی است که مشتریان دیگر هیچ دلیلی برای جستجوی گزینه های دیگر ندارند

مدل کسب و کار 6: اجاره به جای خرید

در اینجا ، این شرکت کالایی را نمی فروشد ، اما با استفاده از حقوق محدود به مشتریان ، حق استفاده محدود را می دهد. این به طور بالقوه درآمد بیشتری نسبت به فروش یکبار مصرف دارد ، در حالی که مشتریان این مزیت را دارند که مجبور نیستند برای استفاده از محصول سرمایه گذاری کلانی انجام دهند.

مدل تجاری 7: تجارت پلت فرم

 در اینجا ، چندین گروه کاربری مختلف در یک سیستم عامل برای تعامل با یکدیگر جمع شده اند. موتورهای جستجو مانند Google کاربران ، تبلیغ کنندگان و وب سایت ها را گرد هم می آورد. بستری مانند eBay به عنوان بازار خریداران و فروشندگان عمل می کند. این استراتژی های سیستم عامل از موفق ترین الگوهای اقتصاد دیجیتال است و همچنین می تواند برای بازار انرژی یا معاملات مالی از طریق فناوری هایی مانند بلاکچین در نظر گرفته شود.

همانطور که از نمونه ها مشاهده می کنید ، این الگوهای مدل تجاری نه ناشناخته هستند و نه پیچیده. آنها همچنین از یکدیگر جدا نیستند و در بسیاری از موارد می توانند با هم ترکیب شوند.نکته مهم این است که بفهمیم کدام الگوها برای شرکت شخصی مناسب ترند و تا آنجا که ممکن است انگیزه ها را از آنها بگیریم تا مدل کسب و کار فعلی را بیشتر توسعه دهیم.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم