لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

بلاکچین چیست؟

آشنایی با مفهوم بلاکچین در حوزه فناوری و اطلاعات

امروزه تکنولوژی بلاکچین به یکی از بحث های پر مخاطب در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل شده است. برخی از افراد براین باورند که این فناوری می خواهد جهان را تغییر دهد ، داده ها را دموکراتیک کند و همه حقوق مالکیت معنوی را به هنرمندان صاحب اثر بازگرداند. در این مقاله قصد داریم توضیح مختصری در مورد بلاکچین ارائه دهیم. سپس ، در مورد چگونگی استفاده از این فناوری صحبت خواهیم کرد. در پایان فرصتهای شغلی موجود برای علاقمندان به یادگیری و کار با این فناوری را بررسی می کنیم. صحبت خود را با این سوال اساسی شروع می کنیم که بلاکچین چیست؟

بلاکچین فناوری است که اجازه می دهد بسته های اطلاعاتی ، به روشی متوالی و غیرقابل تغییر به یکدیگر متصل شوند. مزیت این روش این است که ایمن و قابل تأیید است. خب اینکه تکنولوژی جدیدی نیست ، صفحات وب هم اطلاعات سایتهای دیگر را بهم پیوند می دهند. کوئری های SQL هم اطلاعات پراکنده را در میان جداول را با دستور  JOIN بهم متصل می کنند. خب پس مسئله اصلی چیست؟ بلاکچین دقیقا چه کاری برای ما انجام میدهد؟

توجه داشته باشید که فناوری بلاکچین بر اساس دو مفهوم است: بلاکچین از هش(hash) برای ارتباط و ایمن سازی بسته های اطلاعاتی استفاده می کند و فناوری  شبکه های نظیر به نظیر یا همان PEER TO PEER  برای مقایسه یکپارچگی بلاکچین داده شده  با هزاران و  شاید میلیون ها نسخه از آن در شبکه استفاده می شود. این قسمت از بلاکچین یک فناوری جدید است! بلاکچین از هش همراه با شبکه توزیع شده برای حل یکی از مشکلات اساسی انسان یعنی تعامل انسانی و قابلیت اعتماد قراردادی استفاده می کند. اگر بخواهم مثالی برای درک این مسئله بزنم باید بگویم در گذشته شما به یک موسسه مالی مانند بانک یا شرکت کارگزاری نیاز داشتید تا مطمئن شوید که سهام واقعاً وجود دارد و بودجه لازم برای تجارت سهام وجود دارد. حالا بلاکچین قدرت راستی آزمایی را در یک شبکه مستقل قرار می دهد. برای فهم بهتر این فناوری در ادامه جزییات بیشتری را بررسی می کنیم.

درک بلوک ها و هش ها hash در بلاکچین

یک بلاکچین از بلاک های اطلاعاتی تشکیل شده است که هر بلوک به یک هش با رمزنگاری SHA256 تبدیل می شود. داده های موجود در هر بلاک شامل داده های معامله (موسوم به payload) ، مهر زمان یا همان timestamp و هش بلاک قبلی است.  پس یک بلاک در بلاکچین به هش بلوک قبلی اشاره می کند ، بنابراین از یکپارچگی کل بلاکچین اطمینان حاصل می شود.

قرار گرفتن یک بلاک در بلاکچین می تواند شامل سوابق معاملات مالی ، انتقال عنوان املاک و مستغلات یا اطلاعات دیگری باشد که از نظر اعتماد و دقت برای دیگران مهم است. در صورت تغییر اطلاعات در هر یک از بلاکها ، هش بلاک تغییر یافته،  تغییر می کند و بنابراین کل بلاک چین به حالت خطا در می آید. این اتصال فشرده مقادیر هش در بین بلاک ها ، درجه بالایی از امنیت و قابلیت اطمینان را ایجاد می کند. اگر یک هکر وارد یک بلاک شود و مقداری از اطلاعات آن بلاک تغییر دهد ، کل زنجیره بلاک خراب می شود.

درک تأیید صحت بلاکچین نظیر به نظیر

بلاکچین در میان بسیاری از رایانه های یک شبکه توزیع می شود. شما می توانید این بلاکچین توزیع شده را به عنوان یک لجر حساب کنید. در حقیقت ، بلاکچین توزیع شده را اغلب ledger یا لجر می نامند. هر گره در شبکه یک کپی از لجر بلاکچین دارد. رایانه های موجود در شبکه همیشه در تقابل با هم هستند. پس بطور کلی بلاکچین در بین بسیاری از کامپیوترهای شبکه همتا به همتا توزیع می شود تا اطمینان حاصل کند که زنجیره داده شده همیشه سازگار است. 

گره های شبکه باید تایید کنند که هر یک جدیدترین نسخه بلاکچین را دارند. همچنین ، آنها تأیید می کنند که بلاکچین هر رایانه با سایر گره ها مشابه است. بنابراین ، اگر کسی بخواهد به یک لجر از یک گره همتا در شبکه دسترسی پیدا کند و زنجیره بلاک را خراب کند ، سایر افراد دیگر در شبکه تقریباً بلافاصله از این موضوع مطلع می شوند و می توان برای جلوگیری از اعمال مخرب آن اقدام کرد.

تلفیق فناوری هش با یک شبکه نظیر به نظیر برای اطمینان از صحت و امنیت ، یک اقدام نوآورانه به حساب می آید. به این فکر کنید که پیش از فناوری بلاکچین ، اطلاعاتی مهم از این دست توسط یک نهاد مورد اعتماد ، مانند بانک یا دفتر دولتی ، نگهداری می شد. به عنوان مثال ، فقط یک بانک خاص می داند که چک معتبر است. یا ممکن است یک عنوان املاک و مستغلات در دفتر کارمند شهرستان قرار داده شود. با استفاده از فناوری بلاکچین از طریق شبکه همتا ، چنین اطلاعاتی می تواند برای هر کسی که به شبکه دسترسی دارد و به کلید خواندن یا نوشتن در بلاکچین نیز دسترسی دارد قابل رویت باشد. این یک تغییر چشمگیر در روش کار مشاغل است. بانک ، تجارت یا دفتر حقوقی مرجع معتبری برای اطلاعات نیستند. بلکه شبکه است که می تواند یک مرجع مطمئن و امن برای بستر اطلاعاتی باشد.

چگونه از فناوری Blockchain استفاده می شود؟

بلاکچین یک فناوری رویایی نیست. در دنیای واقعی برای انجام کارهای واقعی استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از این کاربردها را ذکر می کنیم:

امور مالی: بیت کوین

احتمالاً مشهورترین چیز در زمینه فناوری بلاکچین بیت کوین است یا همان ارز رمزنگاری شده. بیت کوین مستقل از هر دولتی است. در حالی که دولت ایالات متحده دلار ، دولت انگلیس پوند استرلینگ و اتحادیه اروپا یورو صادر می کنند ، بیت کوین ارزی است که توسط شبکه پشتیبانی می شود. بیت کوین برای اطمینان از معتبر بودن معاملات با استفاده از ارز دیجیتالی، به بلاکچین اعتماد می کند. به عنوان مثال ، برای اطمینان از این که از یک بیت کوین برای انجام دو خرید همزمان استفاده نشده است. همچنین ، بلاکچین این اطمینان را میدهد که شخصی که از بیت کوین بعنوان هزینه استفاده می کند، بیت کوینی برای خرج کردن داشته باشد که این در واقع امنیت معاملاتی  را تضمین می کند.

حقوقی: قراردادهای هوشمند

زمینه دیگری که شروع به استفاده از بلاکچین کرده است ، قراردادهای هوشمند است. قرارداد هوشمند یک پروتکل رایانه ای است که به طور خودکار شرایط قرارداد را اجرا و تأیید می کند. از فناوری Blockchain برای تأیید صحت قرارداد و همچنین تأیید قراردادهای در حال اجرا یا اجرای مفاد قرارداد استفاده می شود. مجدداً ، همانند بیت کوین ، مرجع صحت قرارداد ، هزاران و شاید میلیون ها گره در شبکه نظیر ب نظیر است که حاوی نسخه هایی از بلاکچین قرارداد است. با اجرای قرارداد ، بلاک ها به زنجیره بلاک اضافه می شوند ، بنابراین یک دنباله حسابرسی برای تأیید اجرای مفاد توافق نامه قراردادی ایجاد می شود.

اتریوم ، یک پلت فرم محاسباتی توزیع شده منبع باز می باشد که  در فضای قرارداد هوشمند است.

موسیقی: فروش و حق امتیاز

از زمان ناپستر ، ایجاد یک درآمد در موسیقی کاری سخت بوده است. توانایی هنرمندان در امرار معاش مناسب از طریق ضبط آثار خود روز به روز کمتر می شود ، علت این مسئله بیشتر به دلیل دزدی و توزیع غیر مجاز موسیقی در YouTube و موارد دیگر می باشد.

فناوری Blockchain راهی برای بازگرداندن پول به جیب این هنرمندان، فراهم می کند. به یاد داشته باشید ، بلاکچین امکان نظارت بر همه معاملات از طریق شبکه نظیر به نظیر را فراهم می کند. بنابراین ، تعبیه یک فایل موسیقی در یک بلاک ، امکان تأیید خرید موسیقی را فراهم می کند. استفاده از فناوری بلاکچین به این معنی است که وقتی فایلی که قرار نیست به صورت رایگان به اشتراک گذاشته شود در جایی به صورت رایگان ظاهر می شود ، بصورت کامل  قابل پیگیری است و دیگر نیازی نیست که یک هنرمند برای نظارت و پیگیری پرداخت حق امتیاز به شخص ثالث مراجعه کند. زنجیره بلاک مستقل رابطه مستقیم بین تولید کننده موسیقی و مصرف کننده موسیقی را ایجاد می کند که این مسئله از سودجویی افراد واسطه جلوگیری می کند. 

myceliaformusic.org را ببینید. این سازمان به طور فعال درگیر استفاده از بلاکچین است تا به نوازندگان کمک کند تا برای کاری که انجام می دهند حق امتیاز را حفظ کنند و خسارات احتمالی را بصورت عادلانه جبران نمایند.

فرصت های شغلی در زمینه Blockchain چیست؟

اگر توسعه دهنده یا DEVELOPER هستید ، بلاکچین فرصت های زیادی را به شما ارائه می دهد. اگرچه فعالیت های زیادی در این زمینه وجود دارد ، بلاکچین هنوز هم یک فضای تکنولوژیکی در حال ظهور است. کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود و بنابراین کارهای زیادی می توانید انجام دهید. در ادامه چندمورد را اشاره می کنیم.

کاوش یا mining

برجسته ترین حوزه فعالیت توسعه دهندگان در ماینینگ بلاکچین است. همانطور که قبلاً اشاره کردم ، راهی که بلاکچین از صحت و صداقت بلوک های خود اطمینان می یابد ، این است که تمام گره های شبکه نظیر به نظیر که حاوی کپی های بلاکچین هستند ، توافق می کنند که نسخه آنها با همه نسخه های دیگر یکسان  باشد که به این مسئله توافق گفته می شود. توافق از طریق استخراج حاصل می شود. روشی که استخراج از آن انجام می شود بدین صورت است که گره ای که میزبان یک بلاکچین است ، منابع محاسباتی را برای کشف کلیدی به نام nonce اختصاص می دهد. این محاسبات روی محتویات یک بلاک اعمال می شود و هش بلوک را تولید می کند. این مسیر به مرور زمان و با رشد بلاکچین به محاسبات بیشتری نیاز دارد. بنابراین ، سریعتر و کارآمدتر کردن این فرایند محاسباتی و پردازش مسئله ای است که مطمئناً مورد توجه توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت.

مدیریت معاملات

همانطور که قبلاً ذکر شد ، دلیل وجود بلاکچین ایجاد مکانیزمی مستقل برای ایجاد روابط قابل اعتماد می باشد.وقتی صحبت از روابط قابل اعتماد می شود ، هیچ چیز اساسی تر از خرید و فروش کالاها و خدمات نیست. همه اینها برای این است که فروشنده مطمئن شود خریدار پول لازم برای خرید را دارد و همچنین خریدار اطمینان یابد که فروشنده کالایی را به فروش می رساند. به این کار مدیریت تراکنش می گویند.

بنابراین ، تسهیل معاملات با استفاده از بلاکچین فرصتی برای توسعه دهندگان خواهد بود. در حال حاضر شرکت هایی مانند  Abra و  Ledger Nano S در فضای مدیریت تراکنش ها با استفاده از کیف پول بیت کوین مشارکت دارند. به زودی شرکت های بیشتری ظهور خواهند کرد که فناوری بلاکچین را با انواع موارد استفاده معامله قانونی و فرایندهای دولتی وفق می دهند. و همانطور که می توان پیش بینی کرد ، همه این شرکت ها به توسعه دهندگان نیاز دارند. بدیهی است کسانی که مسلط به بلاکچین هستند در اینده نه چندان دور مطمئناً مورد تقاضا خواهند بود.

جمع بندی آنچه گفته شد

بسیاری از افراد بلاکچین را تبلیغ می کنند زیرا معتقدند که تأثیر قابل توجهی در نحوه کار فناوری های جهانی خواهد داشت. این فناوری باعث انتقال اعتماد و اطمینان از نهادها و دولت ها شده و با ایجاد مکانیزم مستقلی که ممکن است از مرزهای تجاری یا ملی فراتر رود ، یک تغییر مهم و اساسی بوجود آورده است. با این حال ، این بدان معنا نیست که  هیچ خطری وجود ندارد. اگرچه درست است که هک کردن بلاکچینی که شامل میلیون ها بلاک است ، با توجه به زمان کافی و محاسبه ، تا حدودی غیرممکن است ، اما تخلف غیرممکن نیست. همچنین ، هنگامی که برای انجام کار روزمره بلاکچین به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است ، ممکن است شاهد ارائه دهندگان بزرگ Cloud - مانند آمازون ، گوگل و Azure باشیم - قدرت و اقتداری را که زمانی تنها در دستان دولت بود ، اکنون بدست قدرتهای فناوری در جهان خواهند رسید. 

هنوز هم ، همانطور که روندها نشان می دهد ، بلاکچین در حال رشد است. با وجود ظرافت بیشتر در این فناوری  و با رشد این فناوری ،  استفاده از بلاکچین روزبروز گسترده تر خواهد شد. بلاک چین از بین نمی رود. در حقیقت ، این فناوری یک تلاش جدی است که ممکن است  یکی از فرصتهای مهم در آینده نزدیک و دور باشد.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم