لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

نظریه با ارزش وایکوف در بورس

آشنایی با کلیات نظریه وایکوف در بازارهای مالی

آیا تا به حال در مورد رانت در بازارهای مالی چیزی شنیده‌اید؟ حتما می‌دانید که نهنگ هایی هستند که بازارهای مالی را کنترل می‌کنند. این به این معنی نیست که ما نمی‌توانیم از بازار سود کنیم اما به این معنی است که خیلی از افراد می‌دانند که قیمت فردا به چه صورت خواهد بود. به این افراد مرد کامپوزیت یا نهنگ میگویند. این ها افرادی هستند که انقدر سرمایه شان بزرگ است که قادر هستند بازارهای مالی را تکان دهند. من و شما را سرمایه گذار خورده یا ماهی کوچولو مینامند. الان ناامید شده اید و با خود می گویید که امکان ندارد در بازارهای مالی سود کنیم اما باید به شما بگویم که نهنگ‌ها از خود ردپاهای به جا می‌گذارند و اگر قادر باشید که ردپای نهنگ‌ها را بخوانید می‌توانید بازار را به خوبی در دست خود بگیرید. اما آیا امکان این وجود دارد که بتوانید رد پای نهنگ ها را بخوانید؟

وایکوف کیست؟

ریچارد وایکوف به پدربزرگ علم تحلیل تکنیکال معروف است او کسی است که چارت خوانی را به افراد یاد داد همچنین او مبتکر و مخترع هیستوگرام حجم در نمودار ها است. وایکوف فقط یک تریدر نبود بلکه محققی بود که روش‌های معاملاتی برترین تریدرها و معامله گران زمان خود را به دقت مورد مطالعه قرار داد و سرانجام قادر بود که همه آنها را جمع بندی کند و در قالب رفتارشناسی و استراتژی‌های پیش بینی بازار ارائه و آموزش بدهد. تا جایی که من می‌دانم وایکوف مخترع خطوط روند که همه از آن استفاده می‌کنند است. بخش عظیمی از تحلیل تکنیکال را وایکوف به دنیا معرفی کرد. شاید باورش برایتان سخت باشد اما بانک‌ها و کامپوزیت من ها و بزرگان وال استریت و سرمایه‌گذاران خیلی بزرگ علاقه‌ای به اینکه مردم دنیا از روش‌های معاملاتی ریچارد وایکوف خبردار شوند نداشتند برای همین تا حدودی مانع نشر منابع آموزشی وایکوف شدند زیرا اگر افراد می‌توانستند به روش وایکوف چارت را بخوانند می‌توانستند دست نهنگ ها را بخوانند و در نتیجه معاملات برای نهنگ ها و بزرگان بازار سخت میشد. 

مرد کامپوزیت یا نهنگ:

ریچارد وایکوف احتمالا تنها کسی بود که توانست دست نهنگ ها یا مرد کامپوزیت را در بازار رو کند و با تعریف نشانه‌هایی در نمودار او قادر بود که  بفهمد یک نهنگ از بازار خارج شده و به بازار وارد شده است البته باید خاطرنشان کرد که همه اینها مربوط به سال ۱۹۲۰ می‌شود. برای مثال یکی از چیزهایی که خیلی ها به آن دقت نمیکنند Buy climax یا Sell climax است. فلسفه که پشت کلایمکس ها قرار دارد این است که اگر قیمت بیش از حد به یک سمتی برود نهنگ‌ها یا مرد کامپوزیت مجبور هستند مخالف آن را انجام دهد. برای مثال اگر یادتان باشد قیمت‌بیت‌کوین تا حدود ۲۰ هزار دلار رفت و در آنجا حالت کلایمکس به خود گرفت و مرد کامپوزیت یا نهنگ ها مجبور شدند دقیقاً مخالف روش بازار مالی را پیش بگیرند و در نتیجه بیت کوین از قیمت حدود ۲۰ هزار دلار تا نزدیکی‌های ۳ هزار دلار ریخت و این رفتار هر روز و هر روز در همه بازارها و در همه تان فریما تکرار می‌شود که معرف این رفتار ریچارد وارکرافت افسانه‌ای بود.

مخترع اندیکاتور حجم معاملات:

اگر در نمودار از اندیکاتور حجم استفاده می کنید بدانید که مخترع و مبتکر آن ریچارد وایکوف است. او کسی است که خواندن حجم معاملات را به شیوه دیگری به دنیا معرفی کرد که بسیار روش پول ساز و پردرآمدیست البته برای افرادی که برای آن وقت بگذارند و مهارت خود را در خواندن حجم معاملات بالا ببرند. 

اگر قادر باشید خوب حجم معاملات را بخوانید می‌توانید چیزهایی را در بازار پیش‌بینی کنید که هیچکس حتی فکر آن را نمی‌کند.

روش وایکوف برای ترید:

تمرکز اصلی وایکوف بر روی رنجها است. بهترین کار برای معامله رنج ها این است که رنج ها را درون یک مستطیل قرار دهید. هر وقت قیمت خط حمایت را شکست منتظر باشید یک برگشت سریع داشته باشد و اگر این برگشت فراتر از نقطه شکست رفت معامله خرید را انجام دهید زیرا این شکست یک شکست تقلبی است که در هیچ جای تحلیل تکنیکال هیچ کس آن را به شما یاد نمی دهد! برای معامله فروش نیز همین کار را بکنید. منتظر باشید که قیمت خط مقاومت را بشکند و پس از اینکه برگشت سریع را به داخل خط مقاومت داشت آن را بفروشید. یکی از برترین روش های معاملاتی به سبک وایکوف این است که ببینید کجای نمودار حجم معاملات به بیشترین حد خود رسیده. هر وقت با این موضوع رو به رو شدید بدانید که به احتمال خیلی زیاد قیمت حرکت مخالف را پیش خواهد گرفت. برای مثال اگر قیمت با سرعت خیلی بالا و حجم خیلی بالا به سمت بالا است بدانید که قیمت قرار است دقیقاً روند برعکس آن را بگیرد. این قاعده برای روند نزولی هم صدق می‌کند و قیمت با شتاب و سرعت و حجم معاملاتی بالا به سمت پایین حرکت میکند پس قیمت قرار است که صعود بسیار غیر‌قابل باور را به شما نشان دهند! آخرین روش برای معامله به سبک وایکوف این است که ببینید در کجای چارت بین خطوط روند و خطوط حمایت و مقاومت، تقاطع وجود دارد‌. هر گاه قیمت به آن تقاطع ها برخورد، به احتمال زیاد برگشت خواهد داشت.

اگر به انگلیسی مسلط هستید…

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید به شما پیشنهاد می دهم که کتاب‌هایی که در مورد روش‌های معاملاتی وایکوف را حتماً هزاران بار بخوانید و به آنها مسلط شوید زیرا زمانی که شما به روش‌های وایکوف مسلط شوید عملا می توانید رفتار بازار را بخوانید که هیچ کس نمی‌تواند بازار آن گونه بخواند. به جرأت می‌توانم بگویم که روش معاملاتی وایکوف بسیار قوی تر از روش‌های معاملاتی  الیوت می‌باشد و در اصل باید بگویم که حتی خود الیوت هم از وایکوف چیز هایی را استفاده کرده است.

  • Stock Market Technique
  • Trades About to Happen: A Modern Adaptation of the Wyckoff Method
  • The Wyckoff Methodology in Depth
  • The Three Skills of Top Trading: Behavioral Systems Building, Pattern Recognition, and Mental State Management
  • Charting the Stock Market: The Wyckoff Method
  • trading in the shadow of the smart money
  • studies in tape reading
  • reminiscences of a stock operator
  • A Complete Guide To Volume Price Analysis: Read the book then read the market

 

تجربه شخصی من با روش وایکوف:

استراتژیهای متفاوتی را برای تحلیل بازارهای مالی انتخاب کردم و در نتیجه به اینجا رسیدم که هیچکدام آنها به درد نمی‌خورد! از نظر من فقط و فقط روش وایکوف است که می‌تواند حداقل برای من به شخصه مفید و مثمر ثمر باشد. این به این معنی نیست که هیچ وقت ضرر نمی‌کنم اما به این معنی است که الان می‌توانم رفتار مارکت را خیلی بهتر پیش بینی کنم در حالی که قبلاً در تمام کتاب‌هایی که می‌خوانم هیچ کدام به این صورت بازار و رفتارشناسی آن را معرفی نمی‌کرد. باید به شما بگویم که اگر میخواهید تریدر خوبی شوید باید حداقل یک چیزهایی از وایکوف بدانید حتی به صورت اجمالی. متاسفانه منابع فارسی زیادی در این زمینه وجود ندارد و فقط باید به انگلیسی مسلط شوید.

آموزش صفر تا صد بورس و تحلیل ارزهای دیجیتال

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم