لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

چه وقت نباید در بورس ترید کرد

ساعتها وقت خود را پشت مانیتور می‌گذرانید. منتظر یک کراس در میانگین های متحرک خود هستید، اندیکاتور های جدید را امتحان می کنید و از استراتژی معاملاتی خود کم و زیاد می کنید، منتظر الگو دوجی یا الگوی سر و شانه مینشینید تا فقط ترید کنید اما آیا این ترید کردن است؟ نه!

یکی از بزرگ ترین دلایلی که باعث شکست تریدر راها می شود این است که آنها فکر می‌کنند هر چه بیشتر ترید کننده پول بیشتری در می آورند و این اشتباه است. در حقیقت طبق آمار هر چه کمتر ترید کنید نتیجتان بهتر میشود. تجربه ثابت کرده است که وقتی که تریدر صبور تر می شود و تردیدهای کمتری انجام می‌دهد، نتایجش رشد میکنند. معامله از روی عجله، استرس و بی‌صبری خیلی خطرناک است در عوض باید یاد بگیرید که با صبر و حوصله و آرامش فکری کامل معامله کنید.

"با ترید نکردن پول بیشتری در میاورید تا با ترید کردن" جسی لیورمور

 

هشت موقعیت نامناسب برای ترید کردن:

 

1. اگر قبل از معامله باید زیاد فکر کنید، ترید نکنید:

از نظر من خیلی خوب است که ترید را بتوانید به سرعت شناسایی کنید اصطلاحا هم می‌گویند که ترید کردن بیزینس الگو هاست یعنی هرچه بتوانید الگوی واضح تری پیدا کنید دقت آن معامله بهتر و بیشتر می‌شود. گاهی پیش می‌آید به محضی که چارت را باز می‌کنید یک الگوی معاملاتی خیلی خوب برایتان ظاهر می‌شود و سریعاً دکمه خرید را با اعتماد به نفس می زنید. این خیلی بهتر از آن است که بخواهید ساعت ها فکر کنید که آیا این الگوی مناسب است یا نه. اگر بیش از حد برای یک معامله فکر کردید آن معامله را انجام ندهید.

۲. اگر استاپ لاس خیلی بزرگ است:

حتی زمانی که موقعیت معاملاتی مناسب پیدا کردید باز هم به این معنی نیست که دکمه خرید را بزنید بلکه باید ببینید که حد ضرر شما کجا می‌رود اگر نمی‌دانید که حدضررتان کجاست آن معامله را نگیرید و اگر حد ضرر شما خیلی دور است باز هم از آن معامله صرف‌نظر بکنید و اگر حد ضرر تان مشخص است ولی نسبت سود به ضرر شما منطقی نیست و سود بالقوه شما از ضرر بالقوه شما کوچکتر است باز هم از گرفتن آن معامله صرف نظر کنید.

۳.وقتی که بازار رفتارش با سیستم معاملاتیتان نمیخورد:

معامله‌گران بورس دو دسته اند.آنهایی که دنبال کننده روند اند و آنهایی که بازگشت ها را معامله می‌کنند. اگر دنبال کننده روند هستیدو بازار در رنج قرار دارد لطفاً سمت آن بازار نروید و اگر بازگشت ها را معامله می کنید سمت بازاری که دارای روند است نروید. خیلی از معامله‌گران این موضوع را نمی فهمند. آنها نمی‌دانند که استراتژی معاملاتی شان دقیقا چیست و کاری را می‌کنند که نباید. دنبال نقاط بازگشتی در بازاری که دارای روند هست می گردند و به دنبال رونددر بازاری که درون یک رنج قرار دارد می‌گردند.

۴. وقتی که میخواهید از بازار انتقام بگیرید:

گاهی پیش می‌آید که در معامله ضرر می کنید و برای اینکه از بازار بورس انتقام بگیرید و سود خود را برگردانید حجم معاملات خود را افزایش می دهید و یا به عبارتی است که خود را بالا می‌برید و میخواهید دوباره دکمه خرید و فروش را بزنید هر وقت که این حس به من دست داد لطفاً دستتان را از روی موس بردارید و بروید حتی وقتی که بهترین موقعیتها را دیدید!  

معامله گر در این موقعیت ها به شدت درگیر احساسات خود می باشد و احتمال اینکه ضرر خود را افزایش دهد خیلی بالاتر می‌رود پس لطفاً مواظب احساسات خود باشید.

۵. اگر موقعیت معاملاتی از دست رفت، ترید نکنید:

باید با واقعیت کنار بیاید. وقت هایی هم هست که موقعیت معاملاتی را از دست میدهید. بدترین کاری که در این لحظه می توانید بکنید این است که مارکت را تعقیب کنید زیرا اگر بازار را تعقیب کنید حد ضرر شما به شدت افزایش پیدا می‌کند و احتمال موفقیت شما در آن معامله ممکن است کاهش یابد. باید از لحاظ فکری با این موضوع کنار بیاید که همه معاملات را لزوما نمیتوانید بگیرید.

۶. وقتی که پلن معاملاتی خودتون رو تغییر میدین:

گاهی پیش می‌آید که بر اساس روشهای معاملاتی دیگران معامله می کنید و این دقیقاً اشتباه فاحش است که خیلی از تریدران مرتکب می شوند. سعی کنید به روش معاملاتی خود پایبند باشید و از روش‌های دیگر تا جای ممکن استفاده نکنید. باید به پلان معاملاتی خود عمل کنید و همیشه این را مد نظر داشته باشید که پلان معاملاتی شما برای شماست و پلن معاملاتی افراد دیگر برای خودشان.

۷. مشکلات شخصی:

تریدری شغلی است که نیازمند تمرکز بالا می باشد و اگر در آن روز تمرکز خوبی ندارید، سعی کنید که معامله انجام ندهید زیرا ممکن است که برایتان گران تمام شود! گاهی پیش می‌آید که به خاطر مشکلات خانوادگی گذشته و یا مشکلات مربوط به سلامت جسمی، تمرکز بالایی ندارید و ذهنتان به جاهای مختلف سرک می‌کشد. وقتی در این موقعیت قرار دارید ترید کردن را کنار بگذارید تا زمانیکه آرامش فکری خود را دوباره بدست آورید‌.

۸. دوست دارید که هفته را هر طور که شده مثبت تمام کنید:

گاهی پیش می‌آید بعضی از تریدر ها می‌خواهند هفته خود را هر طور شده با سود تمام کنند پس در این شرایط شروع به ترید کردن بیشتر می‌کنند و این دقیقا چیزی است که باعث می‌شود افراد از استراتژی معاملاتی خود چشم‌پوشی کنند و استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهند. نتیجه را خودتان می توانید حدس بزنید. شما در یک مسابقه نیستید بلکه هدف شما این است که در یک کسب و کار بلند مدت سودمند باشید.

 

کلام آخر:

یک رازی را میخواهم به شما بگویم. بیشترین ضرر هایم را زمانی کردم که به نکات گفته شده عمل نکردم!  مشکل خیلی ها استراتژی معاملاتی نیست بلکه رفتار شخصی خودشان است که آن را نادید میگیرند و انتظار دارند که نتایج فوق العاده ای خلق کنند. اگر میخواهید تریدر موفقی شوید، باید رفتار یک تریدر در هنگام ترید را داشته باشید. لزوما نیازی نیست که دنبال استراتژی های مختلف بگردید و آن ها را با همدیگر ترکیب کنید تا دقت معاملیتتان به 10000% برسد!!!

آموزش صفر تا صد بورس
 

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم