لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

چگونه در سال 1400 برای وبلاگ خود اهداف هوشمند پیدا کنیم؟

اهداف اسمارت (SMART) یا هوشمند چه هستند؟

سال ۹۹ سال درازی بود و احتمالاً مثل خیلی از مردم شما هم نمی توانید برای سال جدید یک لحظه هم صبر کنید. پیدا کردن هدف سالانه برای گسترش دادن وبلاگتان یکی از مهم ترین نکات است که قرار است به آن بپردازیم.

روش های زیادی برای تعیین اهداف وجود دارد اما بهترین روشی که می‌توان به آن اشاره کرد روش هوشمند یا اسمارت (SMART) است. 

S: Specific   با جزییات

M: Measurable     قابل اندازه

A: Achievable    در دسترس بودن

R: Relevant       مرتبط با بلاگری

T: Time-bound      محدودیت زمانی

حرف S...

سعی کنید اهدافتان با جزئیات بالا و قابل فهم باشد و از اهداف مبهم دوری این کنید. این باعث می شود که بلاگر در هدف‌ گذاری دچار سردرگمی بشود. با هدفگذاری مبهم، بلاگر سر نخ را گم میکند و انگیزه خود را از دست میدهد. انگیزه هم که سوخت کل مسیر است. بدون سوخت نمیشود حرکت کرد.

 برای مثال:

. من می‌خواهم در هفته ۲ پست منتشر کنم 

. من می‌خواهم ۲۰ هزار کاربر جدید تا ۵ ماه آینده به وبلاگم بیاورم

. من میخواهم ۵ میلیون تومن از یک پست در بیاورم

بلاگرهایی که از ابتدای کار هدف خود را با جزئیات بالا مطرح نمی کنند معمولاً افرادی هستند که در دراز مدت به موفقیت چندانی دست پیدا نمی کند. علتش این است که آنها هدف خود را گم می‌کنند و به حاشیه کشیده میشوند.

 در ضمن سعی کنید که اهدافتان واقعا خواستنی و دوست داشتنی باشد یعنی وقتی که از آنها می شنوید خوشحال و هیجانی بشوید حتی یک ذره به عبارتی دیگر مطمئن شوید که هدف تان شما را به وجد و انگیزه می‌آورد.

حرف M...

سعی کنید اهداف تان قابل اندازه گیری باشند. این کار باعث می‌شود که شما بدانید دقیقا کجای کار هستید و چه بخش هایی از پروسه رسیدن به هدف تان، نیاز به تقویت شدن دارد. هدفی که قابل اندازه‌گیری نیست باعث می شود که بلاگر را گیج کند در نتیجه بلاگر وقت و نیروی خود را الکی هدر دهد.  برای مثال با خود بگویید که من در یک هفته باید ۱۰ عدد پست بنویسم. در پایان هفته اگر برای مثال شما فقط ۸ عدد پست گذاشته باشید می دانید که شما نیاز به دو پست بیشتر دارید. اما اگر بگوید که من می خواهم در این هفته پست بگذارم نمیدانید چند پست باید در وبلاگ شما وجود داشته باشد یا اصلاً برای چه مقدار پست باید تلاش کنید. این کار باعث می‌شود که شما بدانید که در طول ماه چند پست می توانید بگذارید و ظرفیتتان برای هر ماه چقدر است و حتی می توانید درآمد احتمالی خود در طول ماه را اندازه گیری کنید و در نتیجه می توانید بررسی کنید که آیا تلاشی که دارید می‌کنید مناسب است یا نیازمند تلاش بیشتر هستید. 

حرف A...

 اهداف شما باید انقدر جذاب باشد که شما را تکان دهد در عین حال آنها باید قابل دسترس هم باشند. اگر شما میتوانید فقط هفته ای یک پست بنویسید نمی توانید برای درآمد ۱۰۰ میلیون تومان در ماه هدف گذاری کنید . این هدف دور از دسترس است و بسیار غیرمنطقی. اهداف غیر قابل دسترس به وبلاگ شما می‌توانند آسیب برسانند چون انگیزه شما برای ادامه کار از بین می رود و حتی اگر هم انگیزه بالا داشته باشید همچنان کیفیت کار تضمینی نخواهد بود. قبل از اینکه هدفی را تعیین کنید بهتر است که اول به منابعی که در اختیار دارید توجه کنید و با استفاده از آنها برای خود هدف گذاری کنید. همچنین اگر می خواهید از دیگران برای رسیدن به اهداف وبلاگتان کمک بگیرید مطمئن شوید که آنها به خوبی قانع شده اند تا هماهنگی لازم برای همکاری با شما را از ابتدای کار داشته باشند تا در اواسط کار شما را رها نکنند. 

حرف R...

بعضی از اهداف باعث می‌شوند که شما از مسیر اصلی خارج شوید برای مثال اگر یک بلاگر در صنعت آرایشی هستید بهتر است که یادگیری برنامه نویسی  را برای بعداً بگذارید چون ممکن است در هدف گذاری خود نیازمند گذاشتن هدف دیگری باشید و این می تواند وقت و انرژی شما را دوچندان بگیرد و با افتادن این اتفاق، انگیزه شما بعد از یک مدتی که هیچ پیشرفتی از هیچ کدام از این کارها را نبینید، به شدت افت می کند و این یعنی اینکه از هر دو کار خواهید ماند.

حرف T...

اهداف شما نیازمند تاریخ زمانی هستند به عبارت دیگر برای اهدافتان انقضای زمانی تعریف کنید. مثلاً بگویید که تا تاریخ ۲۳ آذر باید ۱۰۰ پست بنویسم.  تعریف کردن انقضای زمانی برای اهداف تان دو مزیت بزرگ دارد. اول این که باعث می‌شود شما پشتکار خود را حفظ کنید و تنبلی را کنار بگذارید تا قبل از رسیدن موعد مقرر شده، هدفتان را تکمیل کرده باشید. دو اینکه باعث می‌شود که هدف شما بیشتر قابل اندازه گیری باشد.  اگر یادتان باشد یکی از مهمترین ویژگی های هدف اسمارت، قابل اندازه گیری بودن است. نکته ای که باید مد نظر بگیرید این است که سعی کنید اهداف بزرگ خود را به تکه های کوچکتر تبدیل کنید. این کار باعث می‌شود که شما مسیرتان را بهتر دنبال کنید و کار از نظر شما ساده تر جلوه می کند. 

کلام آخر...

بلاگری شغلی است که نیازمند صبر و حوصله بالاست. بلاگر کسی است که برای خود اهداف بلند مدت تعیین می کند و برای رسیدن به آنها با نظم، ثبات و استمرار تمام نشدنی کارهای لازم را انجام می دهد که بزرگترین آنها نوشتن پست برای وبلاگ خود می باشد. اگر استمرار خود را در طول مسیر از دست بدهید باید به شما بگویم که خطر زیادی شما را تهدید می کند. سعی کنید به اهدافتان پایبند باشید. اگر اهداف کوچک داشته باشید و به آنها پایبند باشید خیلی بهتر است که اهداف بزرگ و بیش از حد توان تعیین کنید تا یک روزی آنها را رها کنید. امیدوارم که اشتباه بلاگر های قبلی را که شکست خوردند تکرار نکنید.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم