لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

کمپانی های برتر که میتوانند بهترین الگوی مارکتینگ باشند

اگر به  بازاریابی علاقه دارید یا نیاز به منبعی دارید که از آن ایده های خوبی بگیرید در این مقاله قصد بررسی 10 تا از قدرتمندترین کمپین های بازاریابی در دنیا را داریم.

برای اینکه کسب و کار را به جلو ببرید نیاز به مخاطب دارید از این رو بازاریابی محتوا و SEO مهم است. اما این سخت تر از چیزی است که به نظر می‌آید. ۶۱% بازاریابان بزرگترین چالش خود را ترافیک موثر می دانند.   

10 کمپانی برتر در بازاریابی

۱. Nike

اگر تا بحال کفشهای نایکی را خریده اید پس می دانید که برند نایکی چیست. این برند به راحتی از روی لوگو و شعارش شناخته می شود JUST DO IT فقط انجامش بده. چیزی که آنها را موفق ساخته فقط سادگی نیست بلکه فرهنگ برندشان است که به همه جامعه القا کردند. وقتی که لوگو ساده یا شعارش را می‌بینید احتمالاً یاد یک ورزشکار حرفه‌ای می‌افتید مانند لیبران جیمز و.                                                                                           آنها از ورزشکار ها برای معرفی برند خود بسیار استفاده می‌کنند و این اعتبار آنها را خیلی بالا می برد. برای مثال رونالدو با کمپانی نایکی قراردادی دائمی به مبلغ یک میلیارد دلار بسته است!!                                            البته لازم به گفتن است که آنها با دقت افرادی که می‌خواهند با ایشان همکاری کنند را دستچین و بررسی می‌کنند. اگر با هرکسی قصد همکاری داشته باشید.ممکن است برندتان لکه‌دار شود. ایده ای که می‌توان از کمپانی نایکی گرفت این است که آنها بهترین ستارگان ورزش را انتخاب می‌کنند و به آنها مبالغ هنگفتی می دهند تا تبلیغاتشان را در هم فضای مجازی و هم تلویزیون و بقیه رسانه‌ها انجام دهند. خیلی بهتر است که فقط ستاره ها را انتخاب کنید و با آنها تا آخر ادامه کار دهید تا اینکه با همه کار کنید. اگر فقط ستاره ها را انتخاب کنید برندتان بیشتر در یادها می ماند.

۲. Dunkin Donuts

دانکین دونات برند معروفی است که در اقصی نقاط جهان آن را میشناسند. ممکن است برایتان سوال پیش آید که یک برند ساخت دونات چگونه در ۳۶ کشور جهان انقدر معروف و پیشتاز است. به خاطر این است که تمرکز آنها به روی بومی سازی برندشان برای هر منطقه مجزا بوده است. استراتژی آنها به اینگونه نیست که به زور فرهنگ برندشان را به بقیه دنیا ببرند بلکه آنها خود را با فرهنگ جاهای مختلف دنیا سازگار می کنند. برای مثال آنها در کره جنوبی از گریپ فروت برای طعم دوناتشان استفاده میکنند و در چین از جلبک دریایی برای طعم دهنده ها نیز بهره می برند. گریپ فروت و جلبک دریایی به ترتیب در کره و چین مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. ممکن است برای شما جلبک دریایی زیاد جذاب به نظر نیاید اما در چین برای آن فرهنگ بسیار جذاب است. اگر می‌خواهید برندتان جهانی باشد یادتان باشد که از کمپانی دانکین دونات یاد بگیرید که هر کشور و قومیتی فرهنگ خاص خود را دارد که خودتان راباید با آن تطبیق دهید.

۳. Domino's

 این هم یک برند دیگر است که موفقیتش در گرو پیروی از فرهنگ  های مختلف است درست مثل دانکین دونات. در عین اینکه پیتزا در اکثر جاهای دنیا به طور کلی یکسان است اما اگر بخواهیم با جزئیات به موضوع نگاه کنیم پیتزای کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارند. برای مثال ذرت در اروپا و آسیا بسیار محبوب است این در حالی است که ممکن است در آمریکا مردم از ذرت در پیتزا خوششان نیاید. دومینوس متوجه این تفاوت ها شده است. برای همین آنها به طور جداگانه برای هر کشور پیتزاهایی که با فرهنگ آنها سازگار است طراحی می کنند. برای مثال در پیتزا هایی که کشور های آسیایی به فروش می رسد از ماهی و غذاهای دریایی استفاده می کنند و نیز در هند از ادویه کاری در پیتزا ها می ریزند. جامعه جهانی از دومینوس به خاطر همین موضوع استقبال زیادی کرده است.

۴. Taco bell

امروزه فضای مجازی به طرز غیرقابل باوری قدرتمند است. نه تنها کمک میکند که مردم با یکدیگر، دوستان و آشنایان ارتباط برقرار کنند بلکه راهی برای افزایش ارتباطات در کسب و کارها نیز شده است و اگر برندتان پلتفرم های مختلف فضای مجازی مثل فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، لینکداین و... فعال نیست، همین الان باید در هر کدام از اینها پیج مربوط به کسب و کارتان را داشته باشید. از سال ۲۰۱۲ کمپانی تاکوبل تمام تلاشش را به روی فضای مجازی به صورت جدی متمرکز کرد. آنها هزینه های زیادی به فضای مجازی انجام دادند و قطعاً تمام سرمایه‌گذاری‌هایشان سودمند بود.ممکن است غیر واقعی به نظر برسد اما از نظر من تلاش در فضای مجازی خیلی بهتر از تلاش در رسانه‌ها مانند تلویزیون و روزنامه است چون قدرت فضای مجازی بسیار بالاتر است. 

۵. Wendy's

وندیز برند دیگری است که فضای مجازی را مانند تاکوبل خیلی جدی گرفته است مخصوصاً توییتر. استراتژی تبلیغاتی کمپانی وندیز کمی عجیب است و البته خطرناک. آن ها هیچ ترسی از اینکه مشکل رقبای خود را در عموم فریاد بزنند ندارند. استراتژی تبلیغاتی آنها نیز به این صورت است که رقبای خود را به صورتی بی پروایانه نقد می کنند. البته باید به جزئیات هم توجه کرد. آنها به استراتژی تبلیغاتی خود مدت‌ها است که پایبندند و مدام آن را تغییر نمی دهند. 

۶. Red Bull

ردبول کمپانی تولید کننده نوشیدنی های انرژی زاست. همه مردم دنیا فکر می‌کنند که آمریکایی است اما باید به شما بگویم که ردبول یک کمپانی اتریشی است. آنها طوری محصولات خود را طراحی می کنند که از نظر کل جهان با کیفیت به نظر برسند. ردبول اسپانسر ورزش های عجیب است مانند اسکای دایوینگ، پیست ماشین های سنگین، پارکور و ورزش هایی که خاص هستند. یکی از عجیب ترین ورزش هایی که آنها اسپانسرش هستند پرش فلیک باومگارتنر از فضاست. فردی با بالون هلیومی از زمین به فضا می‌رود و از آنجا، قبل از اینکه کامل از جو زمین خارج شود با چتر نجات به پایین می‌پرد. ردبول می‌خواهد که در نظر مردم یک کمپانی بیش فعال به نظر برسد.

۹. Twitch

توییچ برندی است که تولید محتوا را به عهده کاربران گذاشته است اما با سبکی متفاوت. توییچ گیمرها را تشویق به ساخت محتوا از خانه میکند. توییچ از بقیه پلتفرم های استریم بازی کمی متفاوت است. آنها با ساده سازی زیادی که انجام دادند این قابلیت را به گیمرها دادند که به سادگی بازی های خود را استریم کنند و البته هر کسی که بخواهد استریم گیمرها  را ببیند می تواند به سادگی این کار را انجام دهد.

۱۰. دیجیکالا

به جرات می توان گفت که دیجی کالا بزرگترین شرکت ایرانی است اما پشت موفقیت دیجی کالا چیست؟

. از اولین روزهای دیجی کالا یادم می آید، دیجیکالا ویدیوهای فوق العاده آموزشی و زیبایی رو برای کاربران طراحی می کرد. محصولات متفاوت را در قالب ویدیوهای 10 الی ۱۵ دقیقه ای معرفی می کرد که از جذابیت خاصی برخوردار بود. آنها این کار را مدت ها انجام دادند تا با استفاده از همین کار توانستند نام آور شوند.  تولید محتوای ویدیویی یکی از برترین علل موفقیت دیجی کالا نسبت به سایر رقبا بوده و هست.

. دیجی کالابا صبر و پشتکار بالا توانست خود را در بین مردم فرهنگ‌سازی کند. اوایل، کسی به این برند اهمیت نمی داد اما امروزه یکی از معتبرترین فروشگاه های ایرانی است.

. ارسال محصولات به صورت اکسپرس بسیار با کیفیت است. در آن زمان که دیجیکالا اینکار را می‌کرد، کمتر برندی بود که به صورت اکسپرس محصولات را ارسال کند.

. دیجی کالا به هر روشی که می‌توانست محتوا تولید می‌کرد و میکند. باید به تولید محتوا ایمان بیاورید. محتوا در درازمدت کار می کند. یادتان باشد که دیجی کالا با استفاده از تولید محتوا توانست این قدر موفق شود. تبلیغات تلویزیونی درمورد دیجی کالا زیاد نبود اما به خاطر اینکه محتوای زیادی تولید کرده بود، توانست مخاطب زیادی جذب کند.

نکته مهم...

از دیجی کالا این را یاد می گیریم که اصول موفقیت یکسان است و مهم نیست که در کجای دنیا زندگی می کنیم. لطفاً بهانه تراشی را کنار بگذارید. در ایران میتوان موفق شد. فروش ناخالص دیجی کالا روزانه ۴ الی ۶ میلیارد تومان است. این فروشگاه ۱۰ سال بیشتر ندارد!

نتیجه...

 با استفاده از ایده هایی که از کمپانی های نامبرده گرفته‌اید می‌توانید استراتژی بازاریابی خود را تغییر دهید. یادتان باشد که یکی از رموز موفقیت پا گذاشتن جای افرادی است که آن کار را قبلا با موفقیت انجام دادند. سعی کنید که استانداردهای خود را از اول کار بالا ببرید. صرفا فقط یک کسب و کار را شروع نکنید که برایتان درآمدزا باشد!

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم