لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

آیا استخراج بیتکوین در اقصا نقاط جهان قانونیست

آیا استخراج بیتکوین قانونی است؟

پاسخ کوتاه به این سؤال “بله” است! با این حال ، برخی از کشورها بیتکوین را غیرقانونی اعلام کرده اند. به همین دلیل استخراج در آن کشور ها ممنوع است و جرم قانونی محسوب می شود.

به هر حال ، این یک موضوع طبیعی است که قوانین کشور ها در حوزه های مختلف فرق داشته باشد اما در اکثر کشور ها اگر کسی بیتکوین را با مجوز های قانونی استخراج کند مشکلی پیش نخواهد آمد. با اینحال همچنان برخی از کشورها در اختیار داشتن بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرده اند.

چرا برخی دولت ها با استخراج بیتکوین مشکل دارند؟

این مخالفت بخاطر این است که بیتکوین و بقیه رمز ارز ها مرکزیت خاصی ندارند که اصطلاحا به آن decentralized یا غیر متمرکز می گویند.تا قبل از انقلاب بلاکچین، مردم جهان همیشه انتظار داشتند که ارز ها پشتوانه دولتی داشته باشند ، اما بیتکوین و بقیه رمز ارز ها برخلاف انتظار ها عمل کردند علاوه بر این، این واقعیت که هرکسی می تواند به این شبکه بپیوندد و در رشد آن سهیم باشد کابوسی برای اکثر دولت های جهان است زیرا سلطه آنها نسبت به ملتشان، از طریق پول ملی، کمتر میشود. مثلا برخی کشورها مانند چین  رمز ارز ها را تهدیدی برای پول و بانک های ملیشان می دانند و برای درک اینکه چرا آنها چنین فکری می کنند ، باید کمی در مورد روند استخراج بیت کوین بدانید.

روند استخراج بیتکوین

استخراج بیتکوین فرآیند به روزرسانی شبکه بلاکچین بیتکوین یا لجر (ledger) است. با اینکار بیتکوین های جدید از طریق استخراج کاربران  وارد اکوسیستم می شوند.

استخراج کنندگان بیتکوین منابع خود را (زمان ، برق ، تجهیزات ، محاسبه و غیره) برای اعتبار سنجی معاملات جدید قرار می دهند و از این رو "بلاک" های جدیدی استخراج می کنند (بلاک ها گروهی از معاملات هستند که میتوانید مطالب کامل راجع به آن را در مقاله بلاکچین چیست کامل مطالعه نمایید) و هنگامی که یک ماینر قادر به استخراج یک بلاک باشد ، در قبال هزینه های معامله ، پاداش می گیرد.

زیبایی بلاک چین های متن باز مانند بیتکوین این است که هر کسی می تواند استخراج خود را شروع کرده و تجهیزات خود را برای شرکت در فرآیند استخراج، بدون اخذ مجوز از شخص ثالثی، تهیه کند. با این حال ، امروزه استخراج بیتکوین به یک تجارت خاص تبدیل شده است که فقط مزارع استخراج با تجهیزات ویژه ASIC آن را انجام می دهند. اما هرکسی که سرمایه کافی داشته باشد می تواند براحتی شروع به کار کند.

و حالا برگردیم سراغ بحث اصلی…

امیدوارم تا اینجا درک کرده باشید که چرا اینقدر بین کشور های مختلف، بر سر بیتکوین اختلاف وجود دارد. این اختلاف به دلیل ماهیت باز و غیرمتمرکز رمز ارزها است. علاوه بر این ، دولت ها همیشه از قدرت چاپ پول که کاملا دست خودشان بود سو استفاده میکردند ولی با وجود بیتکوین این موضوع کلا منحل میشود زیرا دولت ها دیگر بر آن تصرفی ندارند.

بیتکوین ابداع شد تا سیستم بانکداری  امروزی را از بین ببرد و گزینه دیگری را برای افرادی که می خواهند از این سیستم استفاده نکنند باشد بنابراین حالا متوجه میشوید که چرا ساتوشی درست پس از بحران مالی سال 2008 بیتکوین را به جهان معرفی کرد. به نظر برخی اقتصاد دانان، این یک حمله همه جانبه بر روی سیستم بانکی مرکزی فاسد بود.

متن Satoshi Nakamoto بروی اولین بلاک بیتکوین نشان می دهد که پس از کمک مالی بانک ها در سال 2008 ، بحران به زودی دوباره آغاز می شود. متن روی این بلاک که در 2009 نوشته شده بود، تهدید و سقوط دوباره بانکها را هشدار داد.

بنابراین بیتکوین ایجاد شده است تا جایگزین بانکداری مدرن باشد و مردم را از سیاست های تورمی و برخی دولت های فاسد نجات دهد. همچنین ساخته شده است تا به جهانیان نشان دهد که در صورت تبعیت از مدل های قوی ریاضی و رمزنگاری شده ، می توان اعتماد غیرمتمرکز ایجاد کرد و اکنون که بیتکوین با پول های بانک مرکزی جهانی رقابت می کند، برخی دولت ها آن را ممنوع کرده اند.

بهترین تکنیک که برخی دولت ها پیاده کرده اند، درست کردن ارز دیجیتال کشور خودشان است که در زیر چند نمونه را آورده ایم:

دبیEmcash
ونزوئلاPetro
استونیEstcoin
روسیهCrypytoruble
سوئدE-Krona
ژاپنJ-Coin

به همین دلایل برخی کشورها بیت کوین را کاملا ممنوع کرده و آن را غیرقانونی خوانده اند. بسیاری از کشورهای دیگر آن را ممنوع نکرده اند اما هنوز در مورد موضع خود ابهام دارند.

استخراج بیتکوین در کدام کشورها قانونی است و در کدام یک غیر قانونی است؟

 غیرقانونی

الجزایر

بولیوی

اکوادور

بنگلادش

نپال

مقدونیه

ونزوئلا

قانونی

اندونزی - استخراج همچنان رسمیت ندارد اما استخراج صورت میگیرد

اسلوونی - استخراج بیتکوین به رسمیت شناخته می شود ولی شامل مالیات میشود.

اوکراین - استخراج  قانونی است.

ایسلند - استخراج به عنوان یک تجارت مجاز است.

بلاروس - افراد و مشاغل حق دارند استخراج کنند

تا حدودی غیر قانونی 

کانادا - ممنوعیت بانکی ، خدمات بانکی برای مشاغل مرتبط با رمزارز ها ممنوع هستند.

هند - ممنوعیت بانکی ، خدمات بانکی برای مشاغل مرتبط با رمزارز ها ممنوع هستند.

اندونزی - غیرقانونی به عنوان ابزاری برای پرداخت.

تایلند - ممنوعیت بانکی ، خدمات بانکی برای مشاغل مرتبط با رمزارز ها ممنوع هستند.

آیا استخراج بیتکوین در ایران قانونی است؟

خبر خوب این است که استخراج بیتکوین در ایران برای افرادی که از وزارت صنعت معدن و تجارت مجوز می گیرند قانونی است اما استخراج بیتکوین بدون مجوز این وزارتخانه کاملا غیر قانونیست. همچنین برای تامین برق دستگاه های ماینر باید از وزارت نیرو، برق با تعرفه صادراتی دریافت کنید. در کل اگر بتوانید که مجوزهای لازم را از این دو وزارتخانه بگیرید استخراج بیتکوین برایتان در ایران کاملا قانونی است. اگر مجوز وزارت صنعت معدن و تجارت را داشته باشید حتی می توانید دستگاه های ASIC را خودتان وارد کنید. این در حالی است که در گذشته استخراج بیتکوین و واردات دستگاه های ASIC در ایران غیرقانونی بود.

با این حال ، در کشورهایی که بیتکوین در آنها مجاز است ، به بیتکوین به چشم یک ارز نگاه نمی کنند بلکه به آن به چشم کالایی نگاه می کنند که با پول ملی معامله میشود زیرا دولت ها نمی خواهند که بیتکوین جایگزین ارز ملیشان شود.

نتیجه گیری

بهتر است که بگوییم استخراج بیتکوین در بسیاری از کشورها به غیر از چند کشور قانونی است. و بسیاری از کشورهای آفریقایی در مورد بیتکوین سکوت کرده اند ، بنابراین موضع آنها هنوز مشخص نیست.

با این حال اگر در کشوری مشغول استخراج هستید که بیتکوین در آن مجاز است و همچنین تجهیزات و برق خود را تامین کرده اید ، خوب است که به استخراج خود ادامه دهید.

لطفاً هیچ بخشی از این مطالب را به عنوان مشاوره سرمایه گذاری در نظر نگیرید.

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم