لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

تاثیر زبان بدن در مدیریت

آیا زبان بدن مدیریت شما را بهبود می بخشد؟

یک مدیریت مؤثر به توانایی الهام بخشیدن و تأثیر مثبت بر مخاطبین بستگی دارد. همان‌طور که می دانید  شما باید قبل از یک جلسه مهم با کارکنان، تیم مدیریت یا مشتریان، ابتدا تمرکز خود را بر روی صحبت‌هایتان حفظ کنید و همچنین نکات مهم را به خاطر بسپارید و سخنرانی خود را تمرین کنید تا به‌ عنوان یک مدیر معتبر و قانع‌کننده حاضر شوید. 

 آیا می‌دانید افرادی که امیدوارید بتوانید آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهید، اعتبار، اعتمادبه‌نفس، همدلی و اعتمادپذیری شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند؟ به نظر شما این ارزیابی تا چه حد به آنچه شما می‌گویید بستگی دارد؟ آیا می‌دانید استفاده شما از فضای شخصی(فاصله فیزیکی بین دو فرد در محیط اجتماعی، خانوادگی یا کاری)، حرکات بدنی، حالت‌های چهره و تماس چشمی می‌تواند تأثیر شمارا به‌عنوان یک مدیر قوی یا ضعیف مشخص کند؟ 

 پنج نکته اساسی و مهم تاثیر زبان بدن در مدیریت 

1) تأثیرگذاری شما در هفت ثانیه اول برخورد شما است.

در تعاملات تجاری، برداشت‌های اولیه بسیار مهم است. شخص ازنظر ذهنی به شما برچسب "قابل‌اعتماد" یا "مشکوک" ، "قدرتمند" یا "مطیع" می‌زند و تمام ‌کارهایی که شما انجام می‌دهید از طریق چنین فیلتری مشاهده می‌ کند. اگر کسی شما را دوست داشته باشد، به دنبال بهترین خصوصیات در شما خواهد بود. اگر به شما اعتماد نداشته باشد به همه اقدامات شما مشکوک خواهد شد.

مغز انسان به‌عنوان مکانیزم بقا عمل می‌کند و شما نمی‌توانید مانع تصمیم‌گیری سریع ذهن افراد شوید، اما می‌توانید درک کنید که چگونه این تصمیمات و برداشت‌های ذهنی افراد به نفع شما خواهد بود. برداشت‌ های اول در کمتر از هفت ثانیه انجام می‌ شود و به ‌شدت تحت تأثیر زبان بدن شما است. در واقع، مطالعات نشان داده است که نشانه‌های غیرکلامی بیش از چهار برابر بر روابط شما تأثیر می ‌گذارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

نگرش خود را تنظیم کنید:

قبل از اینکه به مشتری سلام کنید یا برای یک جلسه کاری به اتاق کنفرانس وارد شوید و یا برای ارائه یک سخنرانی روی صحنه بروید، به شرایط فکر کنید و  آگاهانه نگرش خود را انتخاب کنید، چرا که مردم بلافاصله نگرش شما را انتخاب می‌کنند و شما را با نگرش و باور خودتان می شناسند و براساس آن نسبت به شما و سخنان شما واکنش نشان می دهند..

لبخند: 

لبخند زدن سیگنال مثبتی است که مدیران از آن کم استفاده می‌ کنند. لبخند، نشانه استقبال و دعوت فراگیر است و این مفهوم را به‌طرف مقابل شما می‌رساند که : "من دوستانه و نزدیک هستم."  

ارتباط چشمی برقرار کنید:

 همیشه در بین سخنرانی یا صحبت‌های خود ارتباط چشمی خود را با چشم کسانی که به شما انرژی مثبت منتقل می کنند و با علاقه به صحبت های شما گوش می دهند، برقرار کنید. 

کمی خم شوید: 

خم شدن به جلو نشان می‌ دهد شما درگیر موضوع موردبحث و علاقه‌مند به آن هستید. اما به فضای شخص مقابل احترام بگذارید و فاصله خود را با آن حفظ کنید.

2) اعتمادسازی به همسویی کلامی و غیرکلامی شما بستگی دارد!

اعتماد از طریق همسویی کامل بین صحبت‌های شما و زبان بدن همراه آن ایجاد می‌شود. اگر حرکات شما با پیام کلامیتان همخوانی کامل نداشته باشد، افراد ناخودآگاه دچار دوگانگی و عدم اطمینان می‌شوند و این درگیری داخلی شما را درک می‌کنند.

زمانی که زبان بدن شما با کلماتی که بیان می کنید مطابقت ندارد (به‌عنوان ‌مثال، در هنگام تلاش برای انتقال صدا، تماس چشمی ندارید و به اطراف اتاق نگاه می‌کنید یا هنگام صحبت در مورد آینده مستحکم سازمان حرکت بدنی مثل پشت پا زدن روی پاشنه، یا بسته بودن دست‌ها روی سینه را دارید) نشان می‌دهد که  پیام کلامی شما گم ‌شده است و این مسئله باعث عدم اطمینان می‌شود.

3) آنچه هنگام گفتگو با دستان خود می‌گویید.

آیا تا به ‌حال توجه کرده‌اید وقتی افراد علاقه زیادی به صحبت‌های خود دارند، حرکات آن‌ها به‌طور خودکار تحرک بیشتری دارد؟ دست‌ها و بازوهای آن‌ها حرکت می‌کند، بر جملات مهم تأکید می‌کند و شور و شوق را منتقل می‌کند. ممکن است قبلاً از این ارتباط آگاهی نداشته باشید ، اما به‌طور غریزی آن را احساس کرده‌اید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از طریق حرکات فعال ارتباط برقرار می‌کنند، گرم، مورد قبول و پرانرژی ارزیابی می‌شوند، درحالی‌که کسانی که بی‌حرکت هستند (یا حرکات آن‌ها مکانیکی یا "چوبی" به نظر می‌رسد) منطقی، سرد و تحلیلی تلقی می‌شوند.

این ‌یکی از دلایلی است که چرا حرکات برای تأثیرگذاری یک مدیر بسیار مهم است و چرا با اجرای درست این حرکات در یک سخنرانی بسیار قدرتمند می توانید با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنید! برای استفاده مؤثر از حرکات، مدیران باید از چگونگی درک این حرکات آگاه باشند. در اینجا دو اشاره معمول دست و پیام‌ هایی که پشت آن ‌ها وجود دارد توضیح داده می‌شود:

دست‌ های پنهان ( حالت پنهان کردن دست در پشت سرخود): 

دست‌های پنهان باعث می‌شود تا کمتر قابل‌ اعتماد به نظر برسید. این ‌یکی از سیگنال‌های غیرکلامی است که به‌ طور عمیقی در ناخودآگاه ما ریشه دارد. اجداد ما تصمیمات خود را برای بقا صرفاً بر اساس تعداد کمی از اطلاعات بصری که از یکدیگر داشتند، اتخاذ می کردند. درگذشته، وقتی کسی با دستان پنهان نزدیک می‌شد، نشانه خطر بالقوه بود.

انگشت اشاره : 

اغلب مدیران در جلسات، مذاکرات یا مصاحبه‌ها برای تأکید یا نشان دادن تسلط خود از این ژست استفاده می‌کنند. اما مشکل این است که اگر انگشت اشاره حالت تهاجمی داشته باشد می‌تواند حاکی از آن باشد که مدیر کنترل وضعیت خود را از دست داده است. پس باید به این نکته توجه داشته باشید. همچنین انگشت اشاره به سرزنش والدین یا قلدری در زمین‌ بازی نیز اشاره می کند.

4) تأثیرگذارترین رسانه ارتباطی حالت چهره به چهره است!

در عصر دیجیتال و سرعت ارتباطی بالا از طریق  ایمیل، کنفرانس‌های تلفنی و گفتگوی ویدئویی، به یک حقیقت جهانی می رسید "چهره به چهره" . چهره به چهره مطلوب‌ترین، سازنده‌ترین و قدرتمندترین رسانه ارتباطی است. در حقیقت، هرچه رهبران تجارت بیشتر به‌صورت الکترونیکی ارتباط برقرار کنند، نیاز برای تعاملات شخصی بیشتر می‌شود به همین دلیل است که:

در جلسات رو در رو، مغز ما نشانه‌های غیرکلامی را که به ‌عنوان پایه اعتمادسازی و صمیمیت حرفه‌ای استفاده می‌کنیم، پردازش می‌کند. تعامل رو در رو غنی از اطلاعات است. ما بیشتر پیام ها و همه تفاوت‌های احساسی موجود در پشت کلمات را از لحن صوتی، گام زدن، حالات صورت و سایر نشانه‌های غیرکلامی دریافت می‌کنیم. ما به بازخورد فوری و پاسخ‌های لحظه‌ای دیگران متکی هستیم تا به ما کمک کنند میزان پذیرش ایده‌های مان را مورد سنجش قرار دهیم.

5) اگر نمی‌توانید زبان بدن را بخوانید و بفهمید، نیمی از مکالمه را از دست می‌دهید

مدیران تجاری نه‌تنها نحوه ارسال سیگنال‌های صحیح ، بلکه نحوه خواندن آن‌ها را نیز می‌آموزند. پیتر دراکر ، مشاور مشهور مدیریت ، این را به‌ روشنی درک کرد. او در این زمینه بیان می‌کند : "مهم‌ترین چیز در ارتباطات ، شنیدن آنچه گفته نمی‌شود است" .  ارتباط از طریق دو کانال  "کلامی و غیرکلامی"  اتفاق می‌افتد و درنتیجه هم زمان دو مکالمه مشخص انجام می ‌شود. در حالی‌ که ارتباط کلامی مهم است، اما این تنها پیام ارسال‌شده نیست. بدون توانایی خواندن زبان بدن، عناصر حیاتی مکالماتی که می توانند تأثیر مثبت یا منفی بر کسب‌ و کار داشته باشند، از دست می‌روند و این نشان از تاثیر زبان در مدیریت فرد است. اگر  میخواهید مدیری توانا باشید فراگیری زبان بدن یک نیاز جدی برای شما است

در پایان

زبان بدن در حال تبدیل‌شدن به بخشی از برند شخصی یک مدیر اجرایی است. مدیران و رهبران بزرگ باید با روش‌هایی بنشینند، بایستند، راه بروند که بتوانند اعتماد به‌ نفس، شایستگی و منزلتشان را نشان دهند. آن‌ها  هنگام پرورش محیط‌های مشترک و مدیریت، تغییرات سیگنال‌های غیرکلامی از گرما و همدلی را ارسال می‌کنند. مهارت‌های خوب زبان بدن می‌تواند به شما کمک کند گزارش‌های مستقیم ایجاد کنید، با مخاطبان ارتباط برقرار کنید، ایده‌هایی با اعتبار بیشتر ارائه دهید و برند تجاری کاریزمای شخصی خود را به‌طور واقعی ارائه دهید. این مجموعه مهارت‌های قدرتمندی برای توسعه هر مدیر است.

زبان بدن و مهارت مذاکره دو رکن اساسی و تاثیر گذار در مدیریت است. بنابراین مطالعه مقاله مهارت های لازم برای موفقیت در مذاکره به شما پیشنهاد می شود. 

 

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم