لگو وب سایت هوشمندان
جستجو

5 نکته اساسی در مورد رنگ که هر عکاسی باید بداند

مهمترین نکات در مورد رنگ ویژه عکاسان

مهم نیست که در رنگ شناسی حرفه ای هستید یا مبتدی. با این نکات  میتوانید رنگها در عکس ها را برجسته تر و زیباتر کنید.

عکاسی رنگی بیش از صد سال است که نقش اصلی را در تبلیغات ایفا میکند، دقیقا از دهه 1920 زمانی که پیشرفت در چاپ رنگی به اوج خود رسید. با این حال در عصر کنونی ما باوجود مدهای به سرعت در حال تحول همچنان عکاسان روشهای استفاده از رنگ در عکس ها را به طور پیوسته تغییر میدهند. برای مثال مد سال 2018 در مورد پاستیل های روکش دار و آب نبات بود اما سال 2019 شاهد ظهور طرح های رنگین کمانی و نئون ها بودیم و در 2020 همه به سمت و سوی اشباع کردن رنگها روی آوردند.

هرچه مدها به سمت جلو میروند، رنگ به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارها در جعبه ابزار عکاس باقی می ماند در عین حال یکی از ساده ترین مواردی است که می توان از آن چشم پوشی کرد. به هر حال در اینجا ما نکاتی در مورد استفاده از رنگ در عکس  برای جلب توجه کردن بیشتر عکسهایتان بیان میکنیم و علاوه بر آن پیشنهاد میکنیم آموزش مقدماتی تا حرفه ای عکاسی را به صورت رایگان ملاحظه کنید.

 مراقب مدهای (روندها) روز باشید

هر ساله شرکت های رنگ آمیزی و کارشناسان رنگ، "رنگ های منتخب سال" را اعلام می کنند و این رنگ ها می توانند نه تنها برای طراحان بلکه عکاسان نیز الهام بخش باشند. می توانید در ترکیب رنگ ها در عکس از رنگ های منتخب استفاده کنید. تاکنون، بنجامین مور "Aegean Teal" ، سبز آبی ملایم را انتخاب کرده است و والسپار رنگهای آرام و خاموش را انتخاب کرده است در حالی که شروین-ویلیامز با عکس "Urbane Bronze" الهام گرفته از طبیعت به سراغ برنزی تیره رفت.

البته  طبق گزارش سالانه Shutterstock که به تازگی درTrends Color 2021  منتشر کرد، رنگ سال نارنجی پاستلی نرم است که کاملاً مناسب برای ترکیب با سایر رنگهای طبیعی تصاویر از جمله قهوه ای و سبز نیز هست. این یکی از رنگ هایی است که انتظار داریم در عکاسی به سبک زندگی (life style) بسیار شاهد آن باشیم.

همچنین رنگ Fortuna یا زرد غنی و پاییزی که برگرفته شده از مزارع گندم ، جواهرات عتیقه یا آفتاب هنگام غروب است نیز به عنوان رنگ سال انتخاب شده است. این رنگ برای جفت شدن با  پالت های خاکی مناسب است. 

با مرور Pinterest و Instagram و سایر رسانه های اجتماعی برند های مورد علاقه خود، مدهای (روندها) در حال ظهور دنیای رنگ ها را پیگیری کنید. از وبلاگ های مد استفاده کنید و ببینید آیا الگوهایی مشاهده می کنید یا خیر و گاهی نیز سرکی به خارج از دنیای عکاسی بندازید. بررسی کنید که تصویرگران، طراحان گرافیک و توسعه دهندگان وب از چه رنگ هایی برای کارشان در آینده استفاده می کنند.

چرخ رنگها را بررسی کنید

قبل از  عکاسی به چرخ رنگ مراجعه کنید و در مورد پالت ها فکر کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید از رنگ Fortuna Gold برای عکاسی در یک ساعت طلایی استفاده کنید ، شاید بتوانید آن را با آبی یا Tidewater Green برای کنتراست همزمان جفت کنید. یا شاید بتوانید آن را با رنگهای دیگر مانند نارنجی و زرد برای یک حس گرم و هماهنگ ترکیب کنید. 

رنگ اصلی شما، سبک شما را تعیین می کند بنابراین قبل از عکاسی، رنگها را در ذهنتان ترکیب کنید و اگر به نتیجه ای نرسیدید میتوانید از همکاران خود (آرایشگران ، مدل ها ، سبک ها و غیره) کمک بگیرید. حتی می توانید در این زمینه تلاش کنید و خود را در ترکیب رنگ ها در عکس حرفه ای کنید.  

همچنین می توانید با یک مولد پالت رنگ مانند Khroma شروع کنید همچنین برخی از حس هایی را که دوست دارید عکسهایتان منتقل کند یادداشت کنید. اگر "لوکس" است ممکن است بنفش و طلایی را به کارتان بیاید ولی اگر میخواهید حس پرانرژی را منتقل کنید بهتر است از قرمز یا نارنجی گرم کمک بگیرید. با رنگ شناسی در عکس می توانید هر آنچه را که در ذهن و روح عکستان است به نمایش بگذارید.

 شروعی ساده ولی خلاق

بسیاری از تصویرگران به هنرمندان مشتاق توصیه می کنند که حداکثر به سه یا چهار رنگ بچسبند و تا مدت طولانی با همان باشند البته همین اصل برای عکاسان نیز وجود دارد. بگذارید یک رنگ غالب باشد و سپس رنگهای دیگر خود را برای بال و پر دادن اضافه کنید. هنگامی که نحوه کار با یک پالت رنگ محدود را درک کردید، می توانید به سراغ ترکیبات پیچیده تری بروید. با این حال، میبینید که محبوبترین عکسها گاهی کمترین تنوع رنگی را دارند.رنگ در عکس باید ساده و خلاقانه باشد

پس از حرفه ای شدن هم از انواع نور و هم از رنگ های مختلف استفاده کنید. وقتی کارشناسان رنگ از کنتراست صحبت می کنند ، آنها به میزان نور و تاریکی  تصویر شما اشاره می کنند. در اینجا برای اینکه یک ایده به شما بدهم میگویم رنگ تیره و کدر مانند Tidewater Green می تواند با رنگ های روشن تر مانند اسطوخودوس ، رژگونه یا حتی ست Sail Champaign به خوبی کار کند.

فصل های مختلف، رنگهای مختلف

سبک عکاسی تجاری غالباً فصلی است ، از فروش تعطیلات گرفته تا تبلیغات تابستانی. هنگام برنامه ریزی عکسهای فصلی خود این نکته را در ذهن داشته باشید که Tidewater Green در صورت جفت شدن با سایر رنگ های جنگلی می تواند احساس زمستانی را ایجاد کند ، اما جفت شدن آن با صورتی های غروب خورشید بلافاصله حال و هوای تابستانی به شما می بخشد. به همین ترتیب ، رنگ سبز وقتی با رنگهای گرم ترکیب می شود برای پالت های تابستانی بسیار مناسب است ، در حالی که Fortuna Gold می تواند احساس کسل کننده ای بدهد خصوصاً وقتی با بنفش های غنی استفاده می شود.

در مورد مشتری های خود و جایی که قصد استفاده از تصاویر شما را دارند ، کمی فکر کنید. این اطلاعات و همچنین فصل به شما کمک زیادی می کند. به یاد داشته باشید که عکس های خود را از قبل در instagram بارگذاری کنید ، زیرا نظرات مخاطبانتان میتواند ایده های مهمی را به شما بدهد.آنها میتوانند در ترکیب رنگها در عکس به شما ایده ای بدهند یا نکته ای را به شما یادآوری کنند.

 ذهن انعطاف پذیر

در پایان ، رنگ بصری است ، بنابراین پس از یادگیری اصول اولیه ، به حس ششم خود اعتماد کنید و از آزمایش پالت های جدید برای عکسبرداری خود نترسید. بنابراین خود را به چالش بکشید که هر چند وقت یک بار رنگ ها را مخلوط کنید. در حین فیلمبرداری حتی می توانید چیزهای جدیدی را امتحان کنید. لباس عوض کنید ، یا پس زمینه های مختلف با رنگ های مختلف را انتخاب کنید. ترکیب رنگ ها در عکاسی را تمرین کنید. ذهن انعطاف پذیر شما میتواند عکس های زیبایی را خلق کند. رنگ شناسی در عکس و عکاسی را دست کم نگیرید. کسی چه میداند؟ ممکن است با ترکیبی که انتظارش را ندارید خود را شگفت زده کنید.

 

اما

اگر بدنبال این هستید که بیشتر از دنیای رنگ ها بدانید و و با ترکیب رنگ ها در عکس آشنا شوید برای شما منابع آموزشی زیر را در نظر گرفته ام که میتواند موثر واقع شود

. کتاب ترکیب رنگ اثر جودی مارتین

. کتاب رنگ در عکاسی اثر هارالد مانته

. کتاب Understanding Color in Photography: Using Color, Composition, and Exposure to Create Vivid Photos اثر برایِن پیترسون 

. کتاب Exploring Color Photography: From Film to Pixels اثر رابرت جِی. هیرش

. کتاب Color Photography اثر گابریل بیروت

رنگشناسی در عکس یک مهارت است اما باید حرفه ای تر شوید پس قبل از آن ده نکته مهم که شما را عکاسی حرفه ای میکند را بخوانید

داستان عجیب دو تریدر برتر تاریخ که شما را شوکه میکندبهترین از نظر کاربران
داستان عجیب دو تریدر برتر ...
چرا باید یک عکاس شویمآخرین پست
چرا باید یک عکاس شویم